Home WiadomościŚwiat Szwedzki urzędnik UE aresztowany w Iranie: Oskarżenia o szpiegostwo i korupcję

Szwedzki urzędnik UE aresztowany w Iranie: Oskarżenia o szpiegostwo i korupcję

Teheran, Iran – Johan Floderus, szwedzki urzędnik Unii Europejskiej, został oskarżony przez irańskie władze o działania zagrażające bezpieczeństwu narodowemu Iranu, w tym o szpiegowanie na rzecz Izraela. Według irańskiej agencji prasowej Mizan, Floderus miał prowadzić „szeroko zakrojone działania wywiadowcze” z Izraelem oraz angażować się w „korupcję w terenie” – przestępstwo, które w Iranie może skutkować karą śmierci.

UE Wzywa do Uwolnienia Floderusa

Josep Borrell, szef spraw zagranicznych Unii Europejskiej, stanowczo wezwał do natychmiastowego uwolnienia Floderusa, nazywając zarzuty wobec niego całkowicie bezpodstawnymi. UE, współpracując ze szwedzkim ministerstwem spraw zagranicznych, dąży do uzyskania dodatkowych informacji od irańskich władz. „Pilnie podnoszę tę sprawę na każdym spotkaniu z irańskimi władzami po jego zatrzymaniu i domagam się jego uwolnienia,” powiedział Borrell.

Tło Aresztowania Floderusa

Floderus został aresztowany podczas wakacyjnej podróży do Iranu wiosną 2022 roku. Jego rodzina twierdzi, że był to wyłącznie wyjazd turystyczny. Od czasu aresztowania minęło już ponad 600 dni. W sobotę Tobias Billström, szwedzki minister spraw zagranicznych, poinformował, że proces Floderusa rozpoczął się w Teheranie. Szwedzki chargé d’affaires był obecny w sądzie, ale odmówiono mu prawa do uczestnictwa w procesie.

Reakcja Szwecji na Oskarżenia

Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło stanowczy sprzeciw wobec oskarżeń, nazywając je arbitralnymi i nieprawdziwymi. „Johan Floderus jest arbitralnie zatrzymany, a każde oskarżenie i zarzut są nieprawdziwe,” podkreśliła służba prasowa MSZ.

Kontekst Międzynarodowy

Źródła agencji informacyjnej TT sugerują, że aresztowanie Floderusa może być powiązane z wyrokiem skazującym Irańczyka Hamida Noury’ego na dożywocie i deportację za naruszenie prawa międzynarodowego i morderstwo politycznych więźniów w Iranie w 1988 roku. Wyrok w tej sprawie ma zostać wydany przez Sąd Apelacyjny 19 grudnia.

Sytuacja ta podkreśla napięte relacje międzynarodowe i skomplikowaną dynamikę polityczną w regionie, a także wywołuje międzynarodowe obawy o los i bezpieczeństwo Floderusa.

Przeczytaj również