Szwedzi i Duńczycy chcą nowego tunelu

Tunel łączący Szwecję z Danią wreszcie ma szanse na powstanie.

Szwedzcy politycy proponują budowę tunelu pomiędzy Helsingborgiem w Szwecji a Helsingør w Danii od czasu powstania mostu Öresund, jednak Duńczycy byli do tej pory niechętni takiemu przedsięwzięciu.

Nowy plan komunikacyjny dla regionu Wielkiej Kopenhagi, który ma zostać w przyszłym tygodniu zatwierdzony przez radę miejską, przywiduje nadanie tej inwestycji najwyższego priorytetu.

„Plan dla Wielkiej Kopenhagi przywiduje, że połączenie między Helsingborgiem a Helsingør ma być wybudowane jak najszybciej.”

„To wielki sukces, że udało nam się namówić naszych duńskich kolegów, do przedstawienia radzie wizji połączenia Skåne oraz Zealandii w jeden wspólny regionalny rynek pracy,” powiedział Henrik Fritzon, socjaldemokratyczny przewodniczący regionu Skåne w południowej Szwecji.

Jednak osoby mieszkające w tych regionach nie powinny zbyt szybko wymyślać nowych planów podróży. Propozycja budowy połączenia musi zostać jeszcze zatwierdzona przez rządy w Kopenhadze i Sztokholmie.

„Na razie uzgodniliśmy na poziomie regionalnym, że połączenie HH [Helsingborg-Helsingør] powinno powstać, teraz będziemy mieli większą siłę przebicia w naszych rozmowach z rządami,” powiedział Fritzon.

Szwecja i Dania są już połączone mostem Öresund otwartym w 2000 roku. Jednak mieszkańcy narzekają, że od czasu przywrócenia przez Szwedów, zeszłej zimy, kontroli dokumentów z powodu kryzysu imigracyjnego, czas podróży znacznie się wydłużył.  

Nowy tunel a właściwie dwa tunele; drogowy i kolejowy mają kosztować 26 miliardów koron, a czas podróży z Helsinborga do Kopenhagi spadnie z 1,5 godziny do 45 minut.

„Most Öresund był rewolucją. Stoi on od 16 lat, a każdego dnia przejeżdża przez niego 17,000 osób. Wyobraźmy sobie jak wysokie byłoby bezrobocie gdybyśmy nie mieli tego mostu,” powiedział Fritzon.

Plan komunikacyjny Wielkiej Kopenhagi zawiera także propozycje z przypisanym niższym priorytetem, takie jak ‘metro Öresund’ oraz nowy tunel kolejowy między Malmö i Kopenhagą jako rozszerzenie kopenhaskiego systemu metra.

Zawarty jest w nim także plan budowy szybkiej kolei z Malmö i Kopenhagi do Sztokholmu oraz do Hamburga.

Strona główna Wiadomości Dania Szwedzi i Duńczycy chcą nowego tunelu

Warto przeczytać

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...