1 maja tego roku w Szwecji wdrożony został nowy podatek od jednorazowych toreb plastikowych. Oznacza to, że cena popularnych „foliówek” wzrosła.
Podatek wyniesie trzy korony za standardowe torby plastikowe oraz 30 öre za mniejsze torby na owoce i warzywa.
Podatek od toreb jednorazowych opłacają producenci. Jednak Federacja Szwedzkiego Przemysłu i Handlu (Svensk Handel) ostrzega, że wzrost cenowy udzieli się ostatecznie samym klientom. Szacuje się, że cena plastikowej torby podskoczy do sześciu lub nawet siedmiu koron.
Celem tych zmian jest odzwyczajenie klientów od nawyku korzystania z toreb jednorazowych. W ten sposób mniej plastikowych odpadów będzie zagrażało środowisku naturalnemu i akwenom wodnym. O ograniczonym wykorzystaniu toreb jednorazowych pisano już w 2015 roku, w oficjalnym rozporządzeniu unijnym.
Plan UE jest taki, by do 2025 r. zużycie torebek plastikowych na osobę wynosiło maksymalnie 40 sztuk w ciągu 12 miesięcy. To więc cel szczytny, choć spotkał się on z krytyką ze strony organizacji handlowych.
„Te przepisy są źle pomyślane, powstały jakby na pokaz. Ani nie pomogą środowisku naturalnemu, ani samym ludziom, bo odbiją się na szwedzkim handlu i miejscach pracy”, komentuje Mats Hedenström – szef ds. polityki biznesowej w federacji Svensk Handel.
Hedenström zapewnia, że Federacja Przemysłu i Handlu doskonale radzi sobie z odzyskiem odpadów do ponownego użycia i recyklingiem. Twierdzi też, że w Szwecji nie ma „wielkiego problemu” z zaśmiecaniem środowiska i rozkładaniem się plastiku. „Zużycie plastikowych toreb jest mniejsze już od wielu lat. Wszystko przez opłatę, którą wprowadziliśmy w przeszłości”, dodaje Hedenström.
Svensk Handel atakuje nowe przepisy jeszcze z jednej strony. Okazuje się, że torby zupełnie nie są rozróżniane ze względu na surowiec, z jakiego je wykonano. A ten ma olbrzymie znaczenie. Foliówki wytwarzane są albo z paliw kopalnych, albo powstają z odnawialnego plastiku. Ten drugi jest łatwy do recyklingu.
Nowa ustawa weszła w życie 1 marca, choć sam podatek obowiązuje począwszy od 1 maja br.