Szwecja stoi przed możliwością posiadania największej liczby więźniów w Unii Europejskiej w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Według Martina Holmgrena, dyrektora generalnego Służby Więziennej, kraj może doświadczyć bezprecedensowej zmiany w systemie penitencjarnym.
Obecnie, Szwecja posiada około 6 000 więźniów, lecz liczba ta może drastycznie wzrosnąć wskutek proponowanych zmian w prawie. Partie polityczne, opowiadające się za zaostrzeniem wyroków, mogą przyczynić się do wzrostu populacji więziennej do 35 000 osób.
Służba więzienna na straży bezpieczeństwa
Służba Więzienna i Kuratorska, odpowiedzialna za ośrodki odosobnienia, więzienia oraz służby kuratorskie, odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu bezpieczeństwa społecznego i ograniczaniu recydywy. Z 46 zakładami karnymi o różnych poziomach bezpieczeństwa, instytucja ta odpowiada także za transport osób skazanych i podejrzanych pomiędzy sądami a miejscami odosobnienia.
Zmiany w prawie a przyszłość systemu więziennictwa
Propozycje polityków, zakładające zaostrzenie kar, mogą spowodować fundamentalne zmiany w szwedzkim systemie prawnym. Obecnie więźniowie mogą być zwalniani po odbyciu dwóch trzecich wyroku, lecz nowe propozycje mogą znieść ten system warunkowego zwolnienia.
Konsekwencje dla systemu więziennictwa
Służba Więzienna i Kuratorska przedstawiła rządowi raport, wskazujący na potencjalne konsekwencje drastycznego wzrostu liczby więźniów. Większa populacja więzienna może prowadzić do zatłoczenia, obniżenia poziomu zatrudnienia i zwiększonego ryzyka przemocy.
Niepewna przyszłość
Mimo alarmujących prognoz, nie jest pewne, czy liczba więźniów faktycznie osiągnie 35 000. „Jest to scenariusz wysoki, którego nie jesteśmy pewni,” mówi Martin Homlgren. „Nasze oceny są teoretyczne i opierają się na całkowitym zniesieniu przepisów dotyczących warunkowego zwolnienia, co ma znaczący wpływ, lecz nie wiemy, jakie będą ostateczne decyzje rządu i parlamentu.”