Szwecja ma zamiar zbudować składowisko do stałego usuwania zużytego paliwa jądrowego, drugi obiekt tego typu na świecie, który uzyskał zgodę na planowanie.
Minister środowiska Annika Strandhall poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej, że rząd zatwierdził propozycję budowy składowiska w głębokich warstwach geologicznych około 150 kilometrów na północ od Sztokholmu. Oczekuje się, że jeśli projekt uzyska wymagane pozwolenia środowiskowe, budowa zostanie ukończona za około 10 lat.
Zatwierdzenie projektu jest następstwem trwających ponad dekadę politycznych i prawnych sporów o sposób postępowania z odpadami radioaktywnymi powstałymi w wyniku co najmniej 50-letniej działalności elektrowni jądrowych, które są źródłem około jednej trzeciej energii elektrycznej w Szwecji.
Nowa lokalizacja zapewni pewną pewność branży jądrowej, która w zeszłym roku ostrzegła, że brak miejsca na składowanie odpadów zmusi większość szwedzkich reaktorów do wstrzymania działalności do 2025 roku.
Składowisko zaprojektowane jest tak, aby izolować odpady przez 100 000 lat, obiekt w pobliżu elektrowni jądrowej Forsmark na wschodnim wybrzeżu Szwecji umieści zużyte paliwo w miedzianych kanistrach i zakopie je 500 metrów pod ziemią w bentonicie czyli chłonnej glinie o właściwościach uszczelniających.
Finlandia zatwierdziła tę samą metodę w 2015 roku i planuje, że jej zakład w Olkiluoto będzie gotowy do składowania od połowy tego dziesięciolecia.
Zgoda na budowę w Forsmark pojawia się w obliczu nacisków ze strony szwedzkich partii opozycyjnych, aby ułatwić budowę kolejnych reaktorów w Szwecji po rekordowo wysokich cenach energii tej zimy. Obecnie operatorzy mogą budować nowe bloki tylko po to, by bezpośrednio zastąpić stare.
Budowa kolejnych reaktorów może okazać się gorącym tematem podczas zbliżających się wrześniowych wyborów parlamentarnych, ponieważ socjaldemokraci będą prawdopodobnie potrzebować poparcia dwóch partii o antynuklearnej polityce, aby utrzymać się u władzy.
- Wyższa kaucja za puszki i butelki w Szwecji od 2025 roku
- Wrażliwe dane z aplikacji trafiły do amerykańskiej firmy zajmującej się handlem danymi
- Szwecja: Propozycje zmian w konstytucji dotyczące prawa do aborcji i możliwości odebrania obywatelstwa
- Politycy o odśnieżaniu Sztokholmu „„Nie możemy być wszędzędzie”
- Szwecja może przejąć centrum NATO od Norwegii