Szwecja: rośnie liczba zakażonych mutacją brytyjską

W Szwecji potwierdzono kolejne przypadki mutacji brytyjskiej, w której jeden przypadek nie ma związku z podróżowaniem. Ponadto Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego prowadzi dialog z rządem w sprawie zamknięcia szkół tej wiosny.

Po świętach Bożego Narodzenia Szwecja, jak i inne europejskie kraje znajdują się na nieco stabilnym poziomie, co prawdopodobnie wynika to z faktu, że raportowanie i testy są opóźnione z powodu świąt. Krajowy epidemiolog Anders Tegnell przewiduje jednak wzrost w najbliższym czasie.

“Kiedy wracamy do naszych miejsc pracy, ryzyko ponownego wzrostu jest znaczne” – powiedział Tegnell na wtorkowej konferencji prasowej.

Podczas konferencji poinformowano, że w Szwecji potwierdzono dalsze przypadki brytyjskiej, prawdopodobnie bardziej zaraźliwej mutacji wirusa. Jednym z nich nie można przypisać związku z podróżą z Wielkiej Brytanii.

“Nie ma związku z podróżą, więc są przypadki, których nie można przypisać do Wielkiej Brytanii, nawet jeśli jest ich bardzo niewiele. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy tym rozszerzonym monitorowaniu podróżnych z Wielkiej Brytanii i RPA znajdziemy więcej przypadków”. – powiedział Tegnell.

W sumie u 13 osób została potwierdzona mutacja brytyjska, jedna osoba została zarażona wariantem południowoafrykańskim.

Tegnell uważa, że ​​Szwecja ma dobrą kontrolę nad podróżnymi, którzy pochodzą przede wszystkim z Wielkiej Brytanii dodatkowo uważa, że ​​w Szwecji nie odnotowuje się rozprzestrzeniania społecznego, mimo że jednego z przypadków nie można przypisać podróżom.

Wczoraj Bengt Wittesjö, lekarz zajmujący się kontrolą zakażeń w Blekinge, zaapelował o zamknięcie szkół średnich w regionie podczas wiosennego semestru. Epidemiolog Anders Tegnell poinformował, że toczą się dyskusje na temat ewentualnego zamknięcia szkół na wiosnę.

“Prowadzimy stały dialog z Narodową Agencją Edukacji i urzędami rządowymi, aby zbadać, jak można by to zrobić bez zbytniego szkodliwego wpływu na uczniów” – powiedział Anders Tegnell.

Nowy rekord w szpitalach w Skåne


W Szwecji, w sumie odnotowano 470 222 potwierdzonych przypadków koronawirusa oraz 9 035 zgonów, wywołanych przez COVID-19. Dziś w poniedziałek najwięcej nowych przypadków odnotowano w regionie Västra Götaland 6 352, Skåne 2 590, Sztokholm 1 085. W dniu dzisiejszym potwierdzono 15 514 nowych infekcji oraz 175 zgony (stan na 4 stycznia według danych zgromadzonych przez c19.se). 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...