fbpx

Szwecja podniosła podatek od alkoholu

W ramach ustawy budżetowej mającej na celu ożywienie gospodarki szwedzki rząd podniósł podatki na alkohol, aby sfinansować strategię obronną kraju.

Sprzedaż i opodatkowanie alkoholu są w Szwecji ściśle regulowane. Napoje o zawartości alkoholu powyżej 3,5 % można kupić tylko od państwowego monopolisty Systembolaget.

Podatki stanowią już większość ceny detalicznej, przy czym podatek od alkoholu stanowi około 32 procent końcowej sprzedaży, a podatek VAT – około 20 procent, według Systembolaget.

Podwyższone podatki, zdaniem ministra finansów, pomogą sfinansować zwiększone wydatki na obronność.

„Możesz poczuć, że robisz dobry uczynek, pijąc piątkowe piwo” – powiedziała gazecie Expressen minister finansów Magdalena Andersson.

Zmienione ceny zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, pięć lat po ostatniej podwyżce podatku od alkoholu.

Nie wiemy jeszcze, ile dokładnie będzie kosztował alkohol. Szacuje się, że butelka wina wzrośnie o około 1 koronę, napoje spirytusowe będą kosztować kilka koron więcej, a piwo 25 öre więcej. Oczekuje się, że w 2023 r. Wzrost cen pozwoli uzyskać dodatkowe około 0,55 mld koron. 

Wraz ze wzrostem podatku na alkohol, nastąpi również wzrost podatku na produkty tytoniowe i snusy. Celem podwyżki jest zapewnienie jednej piątej z pięciu milionów koron na obronę.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja podniosła podatek od alkoholu

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...