Coraz więcej migrantów i uchodźców dociera na włoską wyspę Lampedusa. Europa jest ostrzegana przed kryzysem uchodźczym podobnym do tego z 2015 roku. Uważa się jednak, że niewielu z nich jest w drodze do Szwecji.
„Nic nie wskazuje na to, że są w drodze do Szwecji. Wręcz przeciwnie, decydują się nas unikać” – informuje Arvid Zheng Norin, analityk w Szwedzkiej Agencji Migracyjnej.
Łodzie wypełnione uchodźcami i migrantami zalały port Lampedusa w zeszłym tygodniu, podkreślając rosnące napięcia na granicach Europy. Lampedusa, najbardziej wysunięta na południe włoska wyspa, stała się głównym punktem docelowym dla tysięcy ludzi uciekających przed konfliktami i ubóstwem w Afryce Północnej.
W ciągu jednego dnia przybyło tam niemal 7 000 osób, co stanowi jedno z największych jednodniowych napływów w ostatnich latach. Wzrost liczby wniosków o azyl w UE zbliża się teraz do poziomów z kryzysu uchodźczego w 2015 roku.
Mimo to, jak zauważa Zheng Norin, „przyjazdy na centralnym szlaku śródziemnomorskim miały dotychczas niewielki wpływ na Szwecję”.
Gwinea, Wybrzeże Kości Słoniowej, Tunezja i Egipt to główne kraje, z których uchodźcy i migranci korzystają z tej konkretnej trasy, omijając Lampedusę. W tym roku Szwecja otrzymała łącznie około 150 wniosków o azyl z tych krajów. „Oczywiście wielu z nich złożyło wnioski o azyl we Włoszech, a sporo z nich trafiło do Francji. Ale nic nie wskazuje na to, że ci ludzie są w drodze do Szwecji. Wręcz przeciwnie, otrzymujemy odmowy”.
Według Arvida Zhenga Norina nie ma nic nowego w tym, że uchodźcy z Afryki Północnej decydują się nie przyjeżdżać do Szwecji. Są to kraje, z których Szwecja nigdy nie miała wielu osób ubiegających się o azyl.
Zazwyczaj uchodźcy z Afryki są kulturowo i językowo powiązani na przykład z Francją. Tam więc zazwyczaj się udają. Duża różnica polega na tym, że obecnie jest znacznie więcej osób z tej grupy niż w poprzednich latach.
Oczekuje się, że w tym roku całkowita liczba wniosków o azyl w Szwecji wyniesie 14 000.
- Szwecja: Młodzi mają większe szanse na własne mieszkanie? Nowe dane
- Szwecja: Minister finansów zaostrza przepisy dla banków w walce z oszustwami
- Podatnicy dopłacą do nowej energetyki jądrowej w Szwecji? Rządowy plan budzi kontrowersje.
- Polski minister spraw zagranicznych: „Europa musi przygotować się na możliwą wojnę z Rosją przed 2030 r.”
- Bojkot żywności w Szwecji bez efektu? Reakcje Ica, Coop i Lidl