fbpx

Epidemia koronawirusa szkodzi szwedzkiej turystyce. Poniesiono potężne straty finansowe.

Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusowych wynosi aktualnie w Szwecji 68 451, a liczba zgonów, wywołanych przez COVID-19, wzrosła do ponad 5333. Epidemia mocno daje się we znaki pracownikom branży turystycznej, bo do kraju nie przybywają praktycznie goście z zagranicy.

Europa czeka na turystów

Europa powoli otwiera się na turystów, ale mało kogo interesuje teraz podróż do Szwecji. Nie bez powodu: w kraju tym wciąż notowane są nowe infekcje, a Sztokholm jeszcze nie do końca otrząsnął się po kryzysie wywołanym przez epidemię. W samym tylko Regionie Sztokholm potwierdzono 20 547 infekcji koronawirusa.

Pociąga to za sobą ogromne straty finansowe, bo kraj od zawsze był celem podróży setek tysięcy turystów z całego świata.

Turystyka w Szwecji traci ogromne sumy pieniędzy

Branżowa organizacja Visita donosi, że każdego dnia z powodu restrykcji i zakazu podróżowania do Szwecji, przemysł hotelarski traci średnio 316 milionów SEK. To, w przeliczeniu, około 135 mln PLN.

Turyści z Norwegii, Danii, Niemiec, Finlandii, Holandii i Stanów Zjednoczonych stanowią ok. 71 proc. wszystkich osób przybywających do Szwecji w sezonie letnim. W ubiegłym roku wizyta podróżnych z tej grupy wygenerowała łączne zyski w wysokości 29 mld koron (~12,3 mld PLN).

Rządy pięciu pierwszych z tych wymienionych państw zachęciły swoich obywateli, by nie podróżowały do Szwecji w czasie pandemii. Według ekonomisty Thomasa Jakobssona sama Dania i Norwegia stanowi około 50 proc. zysków z wizyt cudzoziemców, szczególnie latem.

Niektóre źródła mówią o stratach w wysokości 8,2 mld koron (3,5 mld PLN), poniesionych w samym czerwcu z powodu restrykcji podróżniczych.

„Branża turystyczna poniosła już wielkie straty, to są olbrzymie szkody. Pozostaje nam liczyć, że w trakcie lata Szwecja będzie w stanie odzyskać część zysków i stanie na nogi”, powiedział Jakobsson.

Wizerunek Szwecji

Izba Handlowa w Sztokholmie (Stockholms Handelskammare) jest zdania, że epidemia koronawirusa „zniszczyła wizerunek Szwecji” na arenie międzynarodowej. Cudzoziemcy są podejrzliwi wobec kraju i obawiają się, że nie jest on bezpiecznym celem podróży. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że Szwecja pozostaje na liście podniesionego ryzyka infekcji koronawirusowej, bo odsetek pozytywnych wyników zakażenia wciąż znajduje się tu na wysokim poziomie.

W 2019 roku turystyka szwedzka w samych miesiącach letnich przyniosła zyski sięgające 80 mld SEK (~34 mld PLN).

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Epidemia koronawirusa szkodzi szwedzkiej turystyce. Poniesiono potężne straty finansowe.

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...