Szwecja: najwięcej nowych infekcji koronawirusowych od czerwca

W czwartek w Szwecji zarejestrowano 752 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To największy wzrost zachorowań od czerwca. Po miesiącach względnej poprawy krzywa infekcji znów poszybowała w górę.

Pocieszający jest fakt, że w czwartek z powodu COVID-19 nie zmarła w Szwecji ani jedna osoba. Niewielka pozostaje też liczba osób hospitalizowanych i leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Niestety, Agencja Zdrowia Publicznego apeluje, że dzienny wzrost zakażeń okazał się 1 października największy od 30 czerwca. Zanotowano wtedy 800 nowych osób chorych.

Anders Tegnell, państwowy epidemiolog, podkreśla, że najwięcej infekcji notuje się teraz wśród ludzi młodych i w biurach. „Centra epidemii są rozłożone w Szwecji bardzo nierównomiernie. Za sporą liczbę nowych zachorowań znowu odpowiada Sztokholm.”

Szwedzki rząd stara się unikać prawnych zakazów i surowych restrykcji. Jak dotąd nie wprowadzono tu ścisłego lockdownu, a strategia walki z koronawirusem opiera się głównie na systemie wzajemnego zaufania między obywatelami a przedstawicielami władzy.

Niedawno w życie weszły przepisy, które nakazują tygodniową kwarantannę domową tym osobom, które mieszkają z kimś chorym na koronawirusa. Dorośli, nie chodząc do pracy, nie będą w ten sposób zarażali kolejnych osób. Dzieci z objawami typowymi dla COVID-19 i tak mają nadal obowiązek chodzić do szkół.

5893 osoby zmarły w Szwecji z powodu infekcji koronawirusowej. Wskaźnik śmiertelności na mieszkańca jest tu dużo wyższy niż w jakimkolwiek innym państwie skandynawskim, ale też mniejszy niż w Hiszpanii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...