fbpx

Szwecja: najwięcej nowych infekcji koronawirusowych od czerwca

W czwartek w Szwecji zarejestrowano 752 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To największy wzrost zachorowań od czerwca. Po miesiącach względnej poprawy krzywa infekcji znów poszybowała w górę.

Pocieszający jest fakt, że w czwartek z powodu COVID-19 nie zmarła w Szwecji ani jedna osoba. Niewielka pozostaje też liczba osób hospitalizowanych i leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Niestety, Agencja Zdrowia Publicznego apeluje, że dzienny wzrost zakażeń okazał się 1 października największy od 30 czerwca. Zanotowano wtedy 800 nowych osób chorych.

Anders Tegnell, państwowy epidemiolog, podkreśla, że najwięcej infekcji notuje się teraz wśród ludzi młodych i w biurach. „Centra epidemii są rozłożone w Szwecji bardzo nierównomiernie. Za sporą liczbę nowych zachorowań znowu odpowiada Sztokholm.”

Szwedzki rząd stara się unikać prawnych zakazów i surowych restrykcji. Jak dotąd nie wprowadzono tu ścisłego lockdownu, a strategia walki z koronawirusem opiera się głównie na systemie wzajemnego zaufania między obywatelami a przedstawicielami władzy.

Niedawno w życie weszły przepisy, które nakazują tygodniową kwarantannę domową tym osobom, które mieszkają z kimś chorym na koronawirusa. Dorośli, nie chodząc do pracy, nie będą w ten sposób zarażali kolejnych osób. Dzieci z objawami typowymi dla COVID-19 i tak mają nadal obowiązek chodzić do szkół.

5893 osoby zmarły w Szwecji z powodu infekcji koronawirusowej. Wskaźnik śmiertelności na mieszkańca jest tu dużo wyższy niż w jakimkolwiek innym państwie skandynawskim, ale też mniejszy niż w Hiszpanii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Szwecja: najwięcej nowych infekcji koronawirusowych od czerwca

Warto przeczytać

Norwegia: Co najmniej 50 osób z Polski zarażonych koronawirusem przybyło w ciągu ostatniego tygodnia

W ostatnim tygodniu w norweskim Torp odnotowano duży wzrost przypadków infekcji koronawirusa z Polski-poinformował główny lekarz Ole Henrik Augestad. Prawie wszyscy z 22 zarażonych w ostatnim tygodniu przybyli z...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...