Szwecja i Dania wkraczają z wielomiliardowym pakietem ratunkowym dla SAS

Szwecja przedstawiła plan pomocy skandynawskim liniom lotniczym SAS w przetrwaniu skutków kryzysu koronawirusowego – Dania również ma wnieść swój wkład.

Szwedzki minister przemysłu Ibrahim Baylan powiedział, że rząd jest skłonny do dofinanfowania do kwoty sięgajacej 5 miliardów koron.

Projekt wymaga zgody ustawodawców.

SAS stwierdził w oświadczeniu, że rząd duński również wniósłby swój wkład w dokapitalizowanie, ale nie przedstawił danych liczbowych.

W swoim oświadczeniu SAS stwierdził, że szacuje, że jego finansowanie potrzebuje około 12,5 miliarda koron, i planuje dostarczyć więcej szczegółów na temat dokapitalizowania i powiązanych środków do końca miesiąca.

Podobnie jak wiele linii lotniczych, grupa SAS została ciężko dotknięta, ponieważ skutki pandemii koronawirusa zniszczyły popyt na podróże lotnicze.

W połowie marca linie lotnicze zatrudniały 90% pracowników, a pod koniec kwietnia SAS ogłosiły zwolnienie 5 000 pracowników, co stanowi około 40% pracowników firmy.

Szwecja i Dania, dwaj najwięksi udziałowcy SAS, już przystąpiły do pomocy przedsiębiorstwu lotniczemu. Na początku maja zgodzili się udzielić 90-procentowej gwarancji na odnawialny instrument kredytowy o wartości 3,3 miliarda koron, dzięki czemu linie lotnicze będą miały większy dostęp do gotówki.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...