Sztokholm jednym z najlepszych miejsc do życia

Sztokholm zajął dziesiąte miejsce na liście najlepszych miejsc do życia, według brytyjskiego magazynu Monocle. Przez wysokie koszty życia szwedzka stolica spadła z czwartego miejsca, które zajmowała dwa lata temu.

Sąsiednia skandynawska stolica Kopenhaga znalazła się na 4 miejscu, a Helsinki zajęły wciąż wysoką 12 pozycję. Listę otwiera Tokio, a najlepszym miastem w Europie został wybrany Berlin. Na zawierającej 25 miejsc liście znalazły się 4 niemieckie miasta, ale ani jednego z Wielkiej Brytanii.

Ze Stanów Zjednoczonych pojawiły się Portland ze stanu Oregon oraz Honolulu z Hawajów, wysoko znalazły się też australijskie Melbourne i Sydney. Kanadyjskie Vancouver uplasowało się zaraz za Sztokholmem, a 25 pozycję zajął Montreal.

Sztokholm jak i cała Szwecja zazwyczaj bardzo dobrze wypadają w międzynarodowej ocenie jakości życia.

W ankietach przeprowadzonych przez HSBC w zeszłym roku Szwecja została nazwana najlepszym miejscem w Europie dla obcokrajowców oraz trzecim takim krajem na świecie. Z badań wynika, że Szwecja dzięki najlepszemu podziałowi czasu na pracę i odpoczynek, największej stabilności zatrudnienia, świetnej opiece nad dziećmi oraz dobrej opiece zdrowotnej jest najlepszym miejscem do życia – pomimo, że jednocześnie jest najgorszym miejscem na świecie do zawierania znajomości.

W rankingu kosztów życia opublikowanym w maju przez The Economist Sztokholm okazała się tańszy niż Oslo, Helsinki, Frankfurt, Genewa czy Huston. Dane z zeszłego tygodnia pokazują, że szwedzkie podatki nie są tak straszne jak wiele osób uważa – przynajmniej jeśli twoje zarobki są w okolicach średnich dochodów.

Jednak analizy Eurostatu ze zeszłego miesiąca pokazują, że Szwecja jest drugim najdroższym krajem w Europie pod względem kosztów żywności – bez uwzględniania cen alkoholi.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...