Most Øresund zostanie odmalowany

Najbardziej znany w Szwecji i Danii most zostanie odmalowany, zadanie to zajmie prawie 15 lat.

Most Øresund łączący Kopenhagę i Malmö został otwarty w lipcu 2000 roku. Międzynarodową sławę zyskał dzięki szwedzko-duńskiemu serialowi The Bridge (Most), opowiadającemu o detektywach z obu krajów rozwiązujących sprawy zagadkowych morderstwo po obu jego stronach.

Dzisiaj po 16 latach intensywnego użytkowania w ciężkim skandynawskim klimacie, stalowa konstrukcja wymaga odmalowania, aby zapewnić jej prawidłową ochronę.  

Łącznie 300,000 metrów kwadratowych powierzchni otrzyma 2 nowe warstwy koloru i ochrony, nie jest to więc prosta sprawa. Prace na najdłuższym 8 kilometrowym odcinku przeprawy mają się zacząć w 2019 roku i nie zostaną skończone przez 2032.

Dla uzmysłowienia sobie ilości tego czasu, możemy dodać, że przed końcem malowania zdążą się odbyć co najmniej 4 razy wybory prezydenckie w USA.

„Obecna warstwa farby jest w dobrym stanie. Tam gdzie trzeba były wykonywane prace naprawcze, więc nie ma potrzeby usuwania starej farby, dwie nowe warstwy zostaną położone na niej,” powiedział Bengt Hergart dyrektor zarządzający obiektami w Konsorcjum Mostu Øresund, które zarządza przeprawą.

Pracownicy wykonujący to zadanie będą mieli trudniejsze zadanie niż ich poprzednicy wykonujący pierwsze malowanie. Oryginalne 5 warstw farby było nakładane w halach produkcyjnych przed złożeniem całego mostu, następne trzeba będzie nakładać na stojącym już obiekcie.

Oznacza to, że pracowników malujących most cały czas będą mijały jadące 200 km/h pociągi, nieustanny strumień samochodów powodujący ogromny hałas, a pogoda w tym deszczowym regionie z pewnością uczyni to zadanie jeszcze bardziej wymagającym.

Życzmy im powodzenia.   

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy...