fbpx

Most Øresund zostanie odmalowany

Najbardziej znany w Szwecji i Danii most zostanie odmalowany, zadanie to zajmie prawie 15 lat.

Most Øresund łączący Kopenhagę i Malmö został otwarty w lipcu 2000 roku. Międzynarodową sławę zyskał dzięki szwedzko-duńskiemu serialowi The Bridge (Most), opowiadającemu o detektywach z obu krajów rozwiązujących sprawy zagadkowych morderstwo po obu jego stronach.

Dzisiaj po 16 latach intensywnego użytkowania w ciężkim skandynawskim klimacie, stalowa konstrukcja wymaga odmalowania, aby zapewnić jej prawidłową ochronę.  

Łącznie 300,000 metrów kwadratowych powierzchni otrzyma 2 nowe warstwy koloru i ochrony, nie jest to więc prosta sprawa. Prace na najdłuższym 8 kilometrowym odcinku przeprawy mają się zacząć w 2019 roku i nie zostaną skończone przez 2032.

Dla uzmysłowienia sobie ilości tego czasu, możemy dodać, że przed końcem malowania zdążą się odbyć co najmniej 4 razy wybory prezydenckie w USA.

„Obecna warstwa farby jest w dobrym stanie. Tam gdzie trzeba były wykonywane prace naprawcze, więc nie ma potrzeby usuwania starej farby, dwie nowe warstwy zostaną położone na niej,” powiedział Bengt Hergart dyrektor zarządzający obiektami w Konsorcjum Mostu Øresund, które zarządza przeprawą.

Pracownicy wykonujący to zadanie będą mieli trudniejsze zadanie niż ich poprzednicy wykonujący pierwsze malowanie. Oryginalne 5 warstw farby było nakładane w halach produkcyjnych przed złożeniem całego mostu, następne trzeba będzie nakładać na stojącym już obiekcie.

Oznacza to, że pracowników malujących most cały czas będą mijały jadące 200 km/h pociągi, nieustanny strumień samochodów powodujący ogromny hałas, a pogoda w tym deszczowym regionie z pewnością uczyni to zadanie jeszcze bardziej wymagającym.

Życzmy im powodzenia.   

Strona główna Wiadomości Dania Most Øresund zostanie odmalowany

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Kilka dni temu w amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News powrócił temat koronawirusa w Szwecji. W programie „White...