Sztokholm: domowe testy na obecność koronawirusa

10 kwietnia do tysiąca losowo wybranych mieszkańców Sztokholmu wysłano domowe zestawy do testu na obecność koronawirusa. Lekarze chcą dowiedzieć się, jaki procent osób zamieszkałych w aglomeracji sztokholmskiej uodpornił się na COVID-19.

Za test odpowiada dwóch profesorów z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie (Kungliga Tekniska högskolan). Serologiczne autotesty dostarczone zostaną przypadkowo wyłonionym mieszkańcom stolicy – wybrano ich łącznie tysiąc. W całym Sztokholmie mieszka w sumie 2,3 mln ludzi. Naukowcy chcą dowiedzieć się, jak wiele z tych osób wykształciło w sobie odporność na wirusa COVID-19.

Testy serologiczne do diagnostyki zakażenia SARS-CoV-2 to dość awangardowa metoda. Celem takiego badania jest zmierzenie ilości przeciwciał lub białek obecnych we krwi. Profesorowie Niclas Roxhed i Jochen Schwenk chcą przekonać się, czy domowe zestawy badawcze mogłyby pomóc w walce z rozprzestrzeniającą się chorobą. Testy mają też odciążyć i tak przemęczoną już opiekę zdrowotną.

„Dzięki temu badaniu naukowemu chcemy sprawdzić, czy możliwość pobierana krwi w warunkach domowych w ogóle się sprawdza. Chcemy dowiedzieć się, czy osoby zarażone będą mogły przetestować się we własnym domu”, tłumaczy Roxhed.

„Opracowaliśmy wiarygodny test, który nie obciąża systemu opieki zdrowotnej”.

Test wymagałby jednej tylko kropli krwi danej osoby. Próbka zostanie przesłana odpowiednim służbom anonimowo, przez co przebadany nie otrzyma właściwie wyników badania. Roxhed podkreśla, że cel eksperymentalnego testu jest inny: „Jego uczestnicy bardzo nam pomogą – to dzięki nim za kilka miesięcy badania tego typu będą przeprowadzane na szerszą skalę”.

Ponieważ pobieranie krwi nie odbywa się w warunkach laboratoryjnych, przebieg wygląda zupełnie inaczej. Niewielką ilość krwi będzie przechowywał specjalny „mikrokanał”.

Zestaw testowy zawiera wszelkie przydatne użytkownikowi informacje, a także formularz zgody do wypełnienia. Projekt zatwierdziła krajowa komisja etyczna do spraw testów i badań. Ma on służyć tylko i wyłącznie badaniom nad koronawirusem.

Królewski Instytut Technologiczny z siedzibą w Sztokholmie działa nieprzerwanie od 1827 roku. W 2010 KTH znalazł się w Światowym Rankingu Uniwersyteckim QS, jako jedna z trzydziestu najlepszych uczelni zajmujących się naukami inżynieryjnymi.

10 kwietnia liczba osób zmarłych na koronawirusa wyniosła w Szwecji 870. To o 77 ofiar więcej w porównaniu z dniem poprzednim. Ponieważ raporty statystyczne są opóźnione, zmarłych może być więcej.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 9685​

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w piątek, to Region Sztokholm (230), Västra Götaland (75), Östergötland (36) Uppsala (29). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 544 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 77 zgonów.(*)

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia


(*) Od 11 marca większość regionów poddaje testowi tylko osoby, które są już w szpitalu z objawami wirusa lub są w stanie zagrożenia życia, co wpływa na liczbę nowych potwierdzonych przypadków. Informacja podana na stronie o licznie zarażonych osób pochodzi z danych udostępnianych przez Urząd Zdrowia Publicznego.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...