Strajk pracowników transportu na trzech największych lotniskach w Szwecji, ogłoszony przez Szwedzki Związek Zawodowy Pracowników Transportu, może mieć poważne konsekwencje dla pasażerów w okresie lipca. Ta nagła akcja protestacyjna ma wpływ na podróżnych, którzy oczekują na swoje letnie wakacje.
Strajk dotyczy pracowników ochrony na lotniskach Landvetter w Göteborg, Bromma i Arlanda w Sztokholmie. Główną kwestią sporną są żądania podwyżek wynagrodzeń początkowych. Mimo wielu rund negocjacyjnych, które nie przyniosły rezultatu, związek zdecydował się na zorganizowanie strajku.
Jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie, strajk rozpocznie się 3 lipca. Ważne jest jednak zaznaczyć, że będzie to strajk selektywny, ograniczony do określonych dni i godzin. Strajki zaplanowano na 3, 7, 10 i 14 lipca w godzinach od 03:00 do 23:59.
Skutki strajku będą zróżnicowane, dotykając różne lotniska i pasażerów w inny sposób. Na lotniskach Landvetter w Göteborgu i Bromma w Sztokholmie żaden pasażer nie będzie mógł podróżować. Pracownicy odpowiedzialni za kontrolę bezpieczeństwa będą uczestniczyć w strajku, co oznacza, że ruch pasażerski na tych lotniskach zostanie całkowicie zatrzymany. Niemniej jednak samoloty będą miały możliwość startu w celu odebrania pasażerów z miejsc docelowych. Strajk na tych lotniskach odbędzie się w wyznaczone dni i godziny.
Natomiast na lotnisku Arlanda w Sztokholmie strajk nie spowoduje całkowitego wstrzymania ruchu dla podróżnych. W tym przypadku pasażerowie nie będą jednak mogli zarejestrować bagażu, ponieważ strajk dotyczy personelu odpowiedzialnego za kontrolę bagażu. Strajk na lotnisku Arlanda potrwa od 5 lipca od godziny 19:00 do 6 lipca do godziny 19:00, oraz od 12 lipca od godziny 19:00 do 13 lipca do godziny 19:00.
Pasażerowie planujący podróż do Szwecji w lipcu powinni być świadomi tych strajków i monitorować sytuację na swoich lotniskach docelowych. Szwedzki Związek Zawodowy Pracowników Transportu zaleca kontaktowanie się z odpowiednimi liniami lotniczymi w celu uzyskania aktualnych informacji dotyczących lotów i planowania alternatywnych tras podróży, jeśli to konieczne.
Każdy, kto zarezerwował wycieczkę zorganizowaną, może mieć pewność, że otrzyma zwrot pieniędzy w przypadku jej odwołania. “Jeśli dojdzie do strajku i podróż nie może się odbyć, klienci są chronieni przez ustawę o podróżach zorganizowanych”, powiedział Adam Györki, szef komunikacji w Tui, dla gazety Svenska Dagbladet.
Ponadto firmy czarterowe szukają rozwiązań dla swoich pasażerów. Sprawdzają, czy możliwe jest podróżowanie z alternatywnych lotnisk i czy możliwe jest zabranie większej ilości bagażu podręcznego, jeśli nie można nadać dużego bagażu.
Podróżnym, którzy zakupili wyłącznie bilet lotniczy, może przysporzyć trudności uzyskanie zwrotu pieniędzy w przypadku odwołania ich podróży. Według zarządcy lotnisk objętych strajkiem Swedavia, pasażer, którego lot został odwołany, zawsze powinien skontaktować się ze swoją linią lotniczą.
Niemniej jednak, linie lotnicze nie są zobowiązane do wypłacania odszkodowań pasażerom w przypadku okoliczności, które wykraczają poza ich kontrolę, takich jak strajk. Z drugiej strony, spółka lotniskowa, Swedavia, może być odpowiedzialna za wypłatę odszkodowania, jeśli na przykład usługi kontroli bezpieczeństwa na lotnisku są niedostępne, uniemożliwiając pasażerom dotarcie na swoje loty. Hanna Bornstedt, doradca w Szwedzkiej Agencji Konsumentów, powiedziała dla gazety Svenska Dagbladet, że należy zbadać tę kwestię przez Generalną Radę ds. Skarg.
- Chłopiec zabrał rodzinny samochód – zatrzymany przy użyciu kolczatki
- Aresztowania w sprawie morderstwa w Jordbro
- Kolejne zatrzymanie w sprawie wybuchu w Uppsali
- Umocnienie korony szwedzkiej – nadzieja na spadek inflacji
- Znikające pomniki: Rosja usuwa ślady Polski i Finlandii, pamięć historyczna pod znakiem zapytania