Spłonęła fabryka znanej szwedzkiej marki

Fabryka jednego z najbardziej znanych szwedzkich producentów pieczywa doszczętnie spłonęła dziś we wczesnych godzinach porannych.

Mieszkańcom Älvsbyn na zachód od Luleå w północnej Szwecji zalecono pozostać w dwoich domach i zamykać drzwi, okna i wentylację z powodu ryzyka wydobywania się trującego gazu ze spalonej fabryki.

„Jest system chłodzenia (w fabryce), który działa na gaz amoniakalny, jest to trujący gaz, który jest szkodliwy dla oddychania” – powiedział agencji prasowej TT Daniel Granberg, oficer w centrali straży pożarnej i ratownictwa.

Strażacy zostali wezwani do pożaru w fabryce Polarbröd w niedzielę około godziny 23:30 i spędzili całą noc walcząc z płomieniami.

Pożar został ugaszony w poniedziałek rano, w wyniku pożaru nikt nie został ranny, fabryka została całkowicie zniszczona.

Jedną z przyczyn podaje się , że pożar wybuchł na przenośniku taśmowym po tym, jak w piecu zapaliła się bryła chleba.

„Próbowaliśmy to ugasić ręcznie, ale było to niemożliwe. Ostatecznie nie można było zostać w fabryce, więc jedyne, co mogliśmy zrobić, to wyjść na zewnątrz i czekać na straż pożarną” – powiedział pracownik dla gazety NSD.

Wszystkie drogi do Älvsbyn zostały zamknięte w poniedziałek rano dla wszystkich transportów z wyjątkiem sytuacji awaryjnych, a pociągi między Jörn i Boden zostały wstrzymane. Szkoły zostały zamknięte, a gmina zwołała spotkanie kryzysowe.

Wiele osób w Älvsbyn jest powiązania z fabryką – albo sami w niej pracują, albo znają kogoś, kto w niej pracuje.

Polarbröd jest nie tylko największym prywatnym pracodawcą w Älvsbyn, niedawno zainwestował 150 milionów koron w nową linię produkcyjną, która miała zostać otwarta w poniedziałek. Firma jest również trzecim co do wielkości producentem chleba w Szwecji i jedną z najbardziej znanych marek w Szwecji.

Polarbrör została założona w 1971 roku jako mała rodzinna piekarnia, obecnie zatrudnia 331 osób.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...