fbpx

Spłonęła fabryka znanej szwedzkiej marki

Fabryka jednego z najbardziej znanych szwedzkich producentów pieczywa doszczętnie spłonęła dziś we wczesnych godzinach porannych.

Mieszkańcom Älvsbyn na zachód od Luleå w północnej Szwecji zalecono pozostać w dwoich domach i zamykać drzwi, okna i wentylację z powodu ryzyka wydobywania się trującego gazu ze spalonej fabryki.

„Jest system chłodzenia (w fabryce), który działa na gaz amoniakalny, jest to trujący gaz, który jest szkodliwy dla oddychania” – powiedział agencji prasowej TT Daniel Granberg, oficer w centrali straży pożarnej i ratownictwa.

Strażacy zostali wezwani do pożaru w fabryce Polarbröd w niedzielę około godziny 23:30 i spędzili całą noc walcząc z płomieniami.

Pożar został ugaszony w poniedziałek rano, w wyniku pożaru nikt nie został ranny, fabryka została całkowicie zniszczona.

Jedną z przyczyn podaje się , że pożar wybuchł na przenośniku taśmowym po tym, jak w piecu zapaliła się bryła chleba.

„Próbowaliśmy to ugasić ręcznie, ale było to niemożliwe. Ostatecznie nie można było zostać w fabryce, więc jedyne, co mogliśmy zrobić, to wyjść na zewnątrz i czekać na straż pożarną” – powiedział pracownik dla gazety NSD.

Wszystkie drogi do Älvsbyn zostały zamknięte w poniedziałek rano dla wszystkich transportów z wyjątkiem sytuacji awaryjnych, a pociągi między Jörn i Boden zostały wstrzymane. Szkoły zostały zamknięte, a gmina zwołała spotkanie kryzysowe.

Wiele osób w Älvsbyn jest powiązania z fabryką – albo sami w niej pracują, albo znają kogoś, kto w niej pracuje.

Polarbröd jest nie tylko największym prywatnym pracodawcą w Älvsbyn, niedawno zainwestował 150 milionów koron w nową linię produkcyjną, która miała zostać otwarta w poniedziałek. Firma jest również trzecim co do wielkości producentem chleba w Szwecji i jedną z najbardziej znanych marek w Szwecji.

Polarbrör została założona w 1971 roku jako mała rodzinna piekarnia, obecnie zatrudnia 331 osób.

Strona główna Wiadomości Szwecja Spłonęła fabryka znanej szwedzkiej marki

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...