W związku z pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa na świecie rząd zwołuje w czwartek o godz. 13:00 nadzwyczajne posiedzenie Rady Zarządzania Kryzysowego.
Rada Zarządzania Kryzysowego jest najwyższym organem kraju w zakresie zarządzania kryzysowego i może być powoływana w przypadku poważnych wydarzeń i kryzysów. Gdy w czwartek po południu Rada zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu, oprócz stałych członków zaproszonych zostanie również kilka odpowiednich organów, takich jak Szwedzka Agencja ds. Cywilnych (MSB), Naczelny Dowódca, Szef Policji Państwowej i Szef Szwedzkiej Służby Bezpieczeństwa.
Magdalena Andersson potwierdziła dla telewizji SVT, że rząd zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Zarządzania Kryzysowego. Tłem tego jest rozwój otaczającego nas świata – ale również fakt, że od 1 października weszła w życie nowa organizacja, w której niektóre urzędy mają szczególną odpowiedzialność za szereg innych urzędów na swoim terenie.
Na spotkanie zaproszono Szwedzką Agencję Energii, Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego, Försäkringskassan, Szwedzki Urząd ds. Żywności, Szwedzką Agencję Podatkową i Szwedzki Urząd ds. Transportu, jak wynika z dokumentów, do których dotarła telewizja SVT.
Zgodnie z zaproszeniem, omówiony zostanie jeden punkt: „Współpraca i wzajemna wymiana informacji na temat pracy i gotowości władz w świetle rozwoju sytuacji na świecie”. Nie podano dalszych informacji.
Ostatni raz członkowie Rady zostali zwołani na nadzwyczajne posiedzenie po tym, jak w lutym Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Zwołanie czwartkowego nadzwyczajnego posiedzenia nastąpiło w niespełna dwa tygodnie po podejrzeniu sabotażu rurociągów Nord Stream w szwedzkiej strefie ekonomicznej.
„Oczywiście sytuacja się pogorszyła i mamy też prawdopodobny sabotaż Nord Stream 1 i 2. Są więc powody, aby wszystkie władze w Szwecji były bardziej czujne wobec tej sytuacji” – powiedziała Magdalena Andersson.