Według najnowszego badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, większość ankietowanych Polaków (66,8%) opowiada się przeciwko zastąpieniu złotego przez euro. Spośród nich, 49,4% stanowczo sprzeciwia się tej zmianie, podczas gdy 17,4% jest raczej przeciwna. Badanie to zostało przeprowadzone w dniach 8-10 marca 2024 r., wykorzystując metody CATI i CAWI, i objęło 1000 dorosłych mieszkańców Polski.
Z kolei, 27,3% respondentów popiera wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej w Polsce. Wśród nich, 14,3% zdecydowanie popiera ten pomysł, a 13% wyraża raczej pozytywną opinię. Niezdecydowanych w tej sprawie jest 5,9% uczestników badania.
Analizując preferencje polityczne, 37% wyborców Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy jest za wprowadzeniem euro, z czego 17% zdecydowanie popiera tę zmianę, a 20% opowiada się za nią raczej pozytywnie. W kontraście, 52% respondentów z tej grupy jest przeciwko.
Wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, wsparcie dla euro jest minimalne – tylko 1% zdecydowanie popiera wprowadzenie euro, a 3% ma do tego raczej pozytywny stosunek. Przeciwnie, aż 95% sympatyków tych partii opowiada się przeciwko adopcji euro, w tym 78% wyraża zdecydowany sprzeciw, a 17% jest raczej przeciw.
W grupie wyborców niezdecydowanych lub popierających inne ugrupowania, 26% zdecydowanie jest za wprowadzeniem euro, a 12% raczej popiera tę zmianę. Natomiast, 60% ankietowanych z tej grupy jest przeciwnych wprowadzeniu euro, z czego 41% stanowczo się temu sprzeciwia, a 19% ma raczej negatywne zdanie. 2% tej grupy nie ma wyrobionego zdania na ten temat.
Wyniki badania odzwierciedlają złożone opinie Polaków na temat potencjalnej zmiany waluty narodowej na euro, pokazując zarówno polityczne, jak i społeczne podziały w tej kwestii.
- Nowe zasady dla właścicieli paneli słonecznych w Szwecji – koszty mogą wzrosnąć
- Coraz więcej osób w Szwecji traci prawo jazdy z nieoczekiwanych powodów
- Plantagen w kryzysie: Zamknięcia sklepów i upadłość fińskiego oddziału
- Wirus Marburg uznany za chorobę społecznie niebezpieczną w Szwecji
- Wirus Marburg: Jak się rozprzestrzenia i jakie niesie zagrożenia?