fbpx

Duński supermarket próbuję nowej metody, by zmniejszyć zużycie toreb plastikowych.

Supermarket Netto podaję, że wprowadzenie opłaty zwrotnej za zakup toreb plastikowych w 42 oddziałach ich sklepów, zmniejszy ilość kupowania ich przez klientów.

Program działający podobnie do Duńskiego systemu zwrotu butelek do recyklingu, nakłada dodatkową opłatę za zakup plastikowych toreb, która może zostać zwrócona, jeżeli zostaną one później oddane.

Sieć netto testuje system opłat za torby plastikowe w 42 swoich sklepach na wyspie Fiona.

System zwrotu toreb plastikowych oznacza, że są one obciążone wyższą opłatą 50 øre  (~30 groszy) niż normalne opłaty za zwykłe torebki plastikowe w sklepach Netto.

Po dwóch miesiącach testowania nowego systemu okazało się, że mniej klientów niż oczekiwano zwróciło torby z powrotem.

Niemniej jednak liczba  zwracanych toreb do sklepu zdecydowanie rośnie, i jest to po prostu kwestia ludzi widzących, że ktoś obok w kolejce oddaję torby Stwierdził Ritzau kierownik sklepu netto Michael Løve .

Løve nie potwierdził żadnych danych liczbowych mówiących o liczbie zwróconych toreb , natomiast powiedział, że w sklepach na wyspie Fiona sprzedano o dziesięć procent mniej toreb plastikowych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.Stwierdził także, że nie wierzy iż redukcja spowodowana została niewielkim wzrostem cen toreb.

Proces ten został wprowadzony w kwietniu i będzie trwał przez następne cztery miesiące.

Po zakończeniu procesu, Netto początkowo planowało wprowadzić system do większej liczby swoich sklepów ale zostało to wstrzymane oświadczył Løve.

Jestem zainteresowany przeobrażeniem toreb plastikowych w coś co klienci będą postrzegali jako rzecz którą kupili i będą mniej skłonni do używania ich jako worków na śmieci lub po prostu będą je wyrzucali. Ludzie powinni podchodzić do tego tak samo jak do butelek plastikowych – powiedział.

Zamierzamy stworzyć wersję 2.0 zarówno dla toreb jak i ich wdrożenia. Przed wprowadzeniem ich do sklepów musi upłynąć okres prób. Rozważamy różne modele, i prawdopodobnie do końca września będziemy w stanie coś przetestować – dodał Løve.

Według kierownika nowa wersja może być torbą wykonaną z innego materiału.

Głównym celem przedsięwzięcia Netto jest redukcja zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi na obszarach naturalnych Firma posiada 500 sklepów w Danii i łącznie 800 w Szwecji, Niemczech i Polsce.


Strona główna Wiadomości Dania Duński supermarket próbuję nowej metody, by zmniejszyć zużycie toreb plastikowych.

Warto przeczytać

Nowe środki dotyczące koronawirusa zostały wprowadzone w trzech szwedzkich regionach

Trzy nowe regiony w Szwecji - Sztokholm, Västra Götaland i Östergötland - wprowadzają ostrzejsze zalecenia dotyczące koronawirusa w związku ze wzrostem liczby...

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...

Szwecja zbliża się do „punktu krytycznego” wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa

W zeszłym tygodniu liczba nowych cotygodniowych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 70 procent, a epidemia zbliża się do „punktu krytycznego”, powiedział...