Polityka prywatności
Home Premium Ruja jeleni w Szwecji: wzrost wypadków drogowych spowodowany zmianą zachowania samców

Ruja jeleni w Szwecji: wzrost wypadków drogowych spowodowany zmianą zachowania samców

Trwa szczyt sezonu rykowiska jeleni w Szwecji, a związane z tym zmiany w zachowaniu samców powodują zwiększenie liczby wypadków drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Samce, których zachowanie kierowane jest teraz instynktem, mogą poruszać się z prędkościami dochodzącymi do 60 km/h, podążając za samicami.

„To chłopcy z hormonami i pędzą z prędkością 60 kilometrów na godzinę bez żadnej kontroli, gdy biegną za dziewczynami,” powiedział Kenneth Kronberg z Narodowej Rady wypadków z udziałem dzikich zwierząt.

[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”3″ ihc_mb_template=”1″]

Przez około miesiąc samce jeleni będą rywalizować o uwagę samic, zwiększając swoją aktywność i agresję. Ta zmiana w zachowaniu i skupieniu uwagi samców sprawia, że są one nieprzewidywalne i niebezpieczne zarówno na drodze, jak i poza nią.

„Teraz chłopcy nie mają nad niczym kontroli, są kompletnie beznadziejni, gdy walczą i gonią się nawzajem, a to uniemożliwia reagowanie na drodze. Jest to wystarczająco trudne przy wysokiej trawie i tak dalej, gdy jedzie się samochodem z dużą prędkością” – mówi Kronberg.

Jelenie są przyczyną największej liczby wypadków drogowych w Szwecji. Chociaż zasada mówi, że użytkownicy dróg powinni być szczególnie uważni o świcie i zmierzchu, kiedy dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne, nawet ta zasada jest łamana podczas sezonu rykowiska.

„Hormony z czasem wybijają wszystko. Chodzi o terytorialność i zdobywanie dziewczyn. Niektóre gatunki, jak daniele, zapominają nawet o jedzeniu. Wiele samców umiera po rui, ponieważ nie jadły” – dodaje Kronberg. Kronberg zwraca uwagę, że ruja trwa około miesiąca, aż do rozpoczęcia sezonu łowieckiego, i w tym czasie zwiększona ostrożność na drogach jest kluczowa.

„Patrzymy na drogę, jakbyśmy myśleli, że zniknie, ale tak się nie stanie, więc rozejrzyj się na boki, na pole i na las. Można myśleć w ten sposób: las nie jest obok drogi, to droga przechodzi przez las. Wjeżdżamy w nie i jeśli zobaczysz coś zbliżającego się, zachowaj odpowiednią odległość i nie przeocz tego po lewej stronie, jeśli patrzysz w prawo..”

Zwraca też uwagę na konieczność dostosowania prędkości do warunków. „Czy jeździsz ostrożnie i podróżujesz, zamiast jechać szybko? Zbyt mało osób to robi. Wiele osób myśli, że to rajd do domu. Przestaliśmy jeździć, podróżujemy” – zauważa Kronberg.

[/ihc-hide-content]

Przeczytaj również

Skandynawiainfo-logo

Skandynawiainfo.pl

Skandynawiainfo – All Right Reserved.