Rośnie liczba chorych na odrę w Göteborg, 15 potwierdzonych przypadków

Liczba osób zarażonych odrą w Göteborg wzrosła do 15 i zachodzi obawa, że choroba może rozprzestrzenić się na inne części Szwecji.

Göteborg zmaga się z tą chorobą od stwierdzenia pierwszego przypadku 10 grudnia w szpitalu klinicznym Sahlgrenska. W piątek Rada Regionalna Västra Götaland podała, że liczba przypadków wzrosła do 15, czyli jest ich o dwa więcej niż donosił ostatni komunikat z czwartku.

Jeden z dwóch nowych przypadków to kobieta, która zaraziła się w Västra Götaland, ale poddana została leczenie w Västerbotten, w północnej Szwecji.

Oprócz 15 potwierdzonych przypadków jest także podejrzenie odry w sąsiednim Halland. Według władz dopiero w sobotę będą znane dokładne wyniki badań.

Większość z tych 15 zarażonych osób to dorośli, którzy prawdopodobnie zarazili się podczas wizyt w Sahlgrenska.

W Szwecji szczepienia przeciwko odrze stosowane są od 1971 roku a jako część szczepionki skojarzonej (odra, świnka i różyczka) od 1982 roku.

Podobne ogniska choroby pojawiały się już w Szwecji, w 2016 roku było 12 przypadków, a w 2013 zachorowało 17 osób.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska...