fbpx

Rośnie liczba chorych na odrę w Göteborg, 15 potwierdzonych przypadków

Liczba osób zarażonych odrą w Göteborg wzrosła do 15 i zachodzi obawa, że choroba może rozprzestrzenić się na inne części Szwecji.

Göteborg zmaga się z tą chorobą od stwierdzenia pierwszego przypadku 10 grudnia w szpitalu klinicznym Sahlgrenska. W piątek Rada Regionalna Västra Götaland podała, że liczba przypadków wzrosła do 15, czyli jest ich o dwa więcej niż donosił ostatni komunikat z czwartku.

Jeden z dwóch nowych przypadków to kobieta, która zaraziła się w Västra Götaland, ale poddana została leczenie w Västerbotten, w północnej Szwecji.

Oprócz 15 potwierdzonych przypadków jest także podejrzenie odry w sąsiednim Halland. Według władz dopiero w sobotę będą znane dokładne wyniki badań.

Większość z tych 15 zarażonych osób to dorośli, którzy prawdopodobnie zarazili się podczas wizyt w Sahlgrenska.

W Szwecji szczepienia przeciwko odrze stosowane są od 1971 roku a jako część szczepionki skojarzonej (odra, świnka i różyczka) od 1982 roku.

Podobne ogniska choroby pojawiały się już w Szwecji, w 2016 roku było 12 przypadków, a w 2013 zachorowało 17 osób.

Strona główna Szwecja Göteborg Rośnie liczba chorych na odrę w Göteborg, 15 potwierdzonych przypadków

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...