H&M wycofuje reklamę po oskarżeniach o rasizm

W poniedziałek szwedzki gigant branży odzieżowej Hennes & Mauritz AB przeprosił i usunął reklamę z ciemnoskórym dzieckiem, która według użytkowników mediów społecznościowych była rasistowska.

Zdjęcie zamieszczone na stronie firmy, przedstawiające ciemnoskórego chłopca w zielonej bluzie z napisem ‘najfajniejsza małpa w dżungli,’ wywołało gwałtowną reakcję wśród internautów.

 

„Zdjęcie zostało usunięte ze wszystkich kanałów informacyjnych H&M, a także kierujemy przeprosiny do wszystkich osób, które poczuły się dotknięte,” czytamy w oświadczeniu firmy.

Zdjęcie samej bluzy, bez wizerunku ubranego w nią dziecka, wciąż jest dostępne w sieci.

H&M nie jest jedyną dużą firmą, która w ostatnich latach wywołała swoimi reklamami skandal.

Hiszpańska marka odzieżowa Zara w 2014 roku wycofała piżamę w paski z żółtą gwiazdą, która wywoływała powszechnie skojarzenie ze strojami noszonymi przez Żydów w obozach koncentracyjnych.

W październiku zeszłego roku, marka Dove przepraszała, po tym jak została oskarżona o rasizm w reklamie, w której ciemnoskóre kobiety po zdjęciu koszulki stawały się białe.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....