fbpx

H&M wycofuje reklamę po oskarżeniach o rasizm

W poniedziałek szwedzki gigant branży odzieżowej Hennes & Mauritz AB przeprosił i usunął reklamę z ciemnoskórym dzieckiem, która według użytkowników mediów społecznościowych była rasistowska.

Zdjęcie zamieszczone na stronie firmy, przedstawiające ciemnoskórego chłopca w zielonej bluzie z napisem ‘najfajniejsza małpa w dżungli,’ wywołało gwałtowną reakcję wśród internautów.

 

„Zdjęcie zostało usunięte ze wszystkich kanałów informacyjnych H&M, a także kierujemy przeprosiny do wszystkich osób, które poczuły się dotknięte,” czytamy w oświadczeniu firmy.

Zdjęcie samej bluzy, bez wizerunku ubranego w nią dziecka, wciąż jest dostępne w sieci.

H&M nie jest jedyną dużą firmą, która w ostatnich latach wywołała swoimi reklamami skandal.

Hiszpańska marka odzieżowa Zara w 2014 roku wycofała piżamę w paski z żółtą gwiazdą, która wywoływała powszechnie skojarzenie ze strojami noszonymi przez Żydów w obozach koncentracyjnych.

W październiku zeszłego roku, marka Dove przepraszała, po tym jak została oskarżona o rasizm w reklamie, w której ciemnoskóre kobiety po zdjęciu koszulki stawały się białe.  

Strona główna Wiadomości Szwecja H&M wycofuje reklamę po oskarżeniach o rasizm

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...