W obliczu trudnego roku dla szwedzkiej gospodarki, właściciele domów w Szwecji znajdują się pod rosnącą presją finansową. Według doniesień gazety Dagens Industri, coraz więcej osób decyduje się ubiegać o ulgę amortyzacyjną, co jest bezpośrednio związane z szybkim wzrostem stóp procentowych.
Obecnie jeden na pięciu kredytobiorców ubiega się o ulgę ze względu na rosnące stopy procentowe. Wśród przyczyn takich decyzji wymienia się m.in. urlop rodzicielski i wysokie stopy procentowe. Finansinspektionen, szwedzki urząd nadzoru finansowego, zwraca uwagę, że obecne zasady amortyzacji pozwalają bankom na udzielanie klientom tymczasowego zwolnienia z obowiązku spłaty rat, co jest określane mianem „zaworu”.
Daniel Barr, dyrektor generalny Finansinspektionen, podkreśla, że ten mechanizm działa dobrze, pomagając gospodarstwom domowym, które znalazły się pod presją finansową. Banki mają odpowiedzialność za ocenę, komu i na jak długo przyznają takie zwolnienie. Procesy te, według Barr’a, działają obecnie skutecznie, a banki podejmują podobne działania w tej kwestii.
W kontekście niepewności dotyczącej przyszłych działań Riksbanku, istnieje możliwość kolejnej podwyżki stóp procentowych. Obecna stopa procentowa wynosi cztery procent, a ostatnie dane dotyczące inflacji były lepsze niż oczekiwano. Na świecie obserwuje się, że stopy procentowe w niektórych miejscach są na szczycie lub zbliżają się do niego.
Decyzja o ewentualnej kolejnej podwyżce stóp procentowych przez Riksbank pozostaje niejasna, ale jej wpływ na gospodarstwa domowe i rynek nieruchomości może być znaczący. Właściciele domów w Szwecji, którzy już borykają się z finansowym napięciem, będą uważnie śledzić rozwój sytuacji w nadchodzących miesiącach.
- Słaba korona szwedzka zmienia kierunki podróży: Wzrost popularności Europy Wschodniej
- Donald Trump chwali szwedzki system szkolnictwa
- Finlandia: Sześcioletni chłopiec zginął w wypadku na placu budowy
- Strzelanina w centrum handlowym w Szwecji: Jeden mężczyzna postrzelony, jedna osoba aresztowana
- Kierowca ze Sztokholmu może zapłacić grzywnę w wysokości 27 000 koron za niezawiadomienie o kolizji z jeleniem