Norweski sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się w Sztokholmie ze szwedzkim premierem Stefanem Löfvenem i przedstawicielami krajów nordyckich, głównym punktem rozmów będzie zagrożenie ze strony Rosji.

Były norweski premier Jens Stoltenberg odwiedza Szwecję po raz pierwszy, od kiedy w zeszłym roku został sekretarzem generalnym NATO, przejmując to stanowisko od Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena.

Ten 56 letni dyplomata obiecał podczas swojej kadencji odwiedzić wszystkie kraje NATO, a także te blisko z sojuszem współpracujące.

Jego podróż zbiega się z dwudniowym spotkaniem Nordefco, nordyckiej grupy obronnej składającej się ze Szwecji, Norwegii, Islandii, Finlandii, Danii. Zaproszeni na spotkanie zostali także przedstawiciele państw bałtyckich w tym Polski oraz przedstawiciele Wielkiej Brytanii.

Na spotkaniu nastąpi także zmiana władzy w Nordefco, którą kolejno od Szwedów przejmą Duńczycy.

Najważniejszym tematem rozmów będzie Rosja, jej polityka zagraniczna, oraz liczne incydenty z jej udziałem.

W październiku 2014 roku zagraniczna łódź podwodna – prawdopodobnie rosyjska, jednak nie zostało to nigdy potwierdzone – została zauważona na morzu w pobliżu Sztokholmu. W zeszłym roku wiele rosyjskich samolotów zostało namierzonych wewnątrz lub w pobliżu szwedzkiej albo duńskiej przestrzeni powietrznej. Zarówno szwedzki, jak i duński wywiad informują, że największym zagrożeniem w regionie jest Rosja.

Wizyta sekretarza generalnego NATO stanowi także poparcie w sprawie wstąpienia Szwecji do NATO, co według ostatnich sondaży jest coraz bardziej popierane przez Szwedów.

We wrześniu, 41 procent Szwedów opowiadało się za wstąpieniem ich kraju do paktu, a 39 było przeciwnych. Wcześniejsze badania z maja wskazywały, że za NATO opowiada się tylko 31 procent mieszkańców Szwecji.

Rządząca w Szwecji centrolewicowa koalicja – Socjaldemokraci i Zieloni – historycznie była przeciwna wstępowaniu do NATO. Jednak mieszkańcy Szwecji coraz bardziej przekonują się do tego pomysłu.

W kwietniu Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia oraz Islandia ogłosiły plany zwiększenia swojej współpracy wojskowej. Dwa miesiące temu szwedzka gazeta Svenska Dagbladet zasugerowała, że Szwecja może zaangażować się w tworzoną pod przywództwem Wielkiej Brytanii specjalną natowską jednostkę do walki w rejonie Bałtyku. Peter Hultqvist, szwedzki minister obrony zdementował jednak te doniesienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.