fbpx

Hale targowe z najpyszniejszym jedzeniem w Sztokholmie.

Przewodnik po Sztokholmie
Foto. Anna Hållams/imagebank.sweden.se

Jesteś z wizytą w Sztokholmie i chcesz zjeść coś nietypowego, a może po prostu masz ochotę na prawdziwą szwedzką ucztę? Dzięki temu artykułowi na pewno Ci się to uda i nie będziesz się już zastanawiać gdzie zjeść w Sztokholmie.

Östermalms Saluhall
Foto. Tuukka Ervasti/imagebank.sweden.se

Najpopularniejsze miejsce na naszej liście. Östermalms Saluhall cieszy się olbrzymią popularnością wśród turystów – to najczęściej odwiedzane targowisko w Sztokholmie. Mieści się w centrum biznesowym stolicy, przez co pracownicy korporacyjni chętnie wpadają tu na lunch. W przeszłości hala była miejscem pracy lokalnych hurtowników. Otworzono ją w roku 1886.

Choć trzeba nastawiać się na wyższe ceny, produkty mają też wysoką jakość i spełnią oczekiwania wymagającej klienteli. W hali można dostać wysokiej klasy mięsa, produkty warzywne, wyroby cukiernicze (m.in. od Betsy Sandberg). Szalenie popularne są stoiska rybne. Będąc w Östermalms, przede wszystkim warto odwiedzić restauracje Tysta Mari i Lisa Elmqvist, ale ciekawych zakątków jest oczywiście dużo więcej.

Adres: Humlegårdsgatan 3, 114 42 Sztokholm

Godziny otwarcia: 9:30–22:00 (pon.–wt.); 9:30–23:00 (śr.–sob.)

Söderhallarna
Foto. Wikipedia

Söderhallarna nie jest tak znana, jak Östermalms Saluhall. Nie do końca jest też halą targową, bo mieści się na pierwszym piętrze centrum handlowego. W ciągu kilku ostatnich lat przeszła sporą metamorfozę i dziś czaruje osobliwym urokiem.

Można dostać tu między innymi świeże pieczywo i ciepłe bułeczki bullar – wystarczy wizyta w knajpce Sebastian på Söder. W kafejce DeliCo wypijecie najsmaczniejszą małą czarną. Serwowane są tu też produkty mięsne i rybne, a w Södercheesen sprzedawane są smaczne, choć intensywnie pachnące sery. To miejsce obecne na osobistej liście każdego szanującego się smakosza.

Obiekt znajduje się w dzielnicy Söderhallarna (adres: Medborgarplatsen 3, 118 72 Sztokholm)

Godziny otwarcia: 10:00–19:00 (pon.–sob.)

Stockholms Matmarknad

Matmarknad to miejsce ciut bardziej ekskluzywne niż dwie poprzednie pozycje z naszej listy. Można tu kupić wiele zróżnicowanych produktów, ale największym zainteresowaniem cieszą się dobrej jakości produkty mięsne oraz ryby. To jeden z niewielu stołecznych obiektów, które mają w swojej ofercie Ortiz Ventresca – przekąskę z tuńczyka, a właściwie jego części brzusznej.

Danie to uchodzi za ucztę dla smakoszy. Matmarknad słynie z kuchni nie tylko luksusowej, ale też ryzykownej i niecodziennej.

Adres: Stureplan 2, 114 46 Sztokholm

Godziny otwarcia: 11:00–19:00 (pon.–czw.); w weekendy godz. stale się zmieniają

AB Göta Fisk & Frukt
Foto. Tuukka Ervasti/imagebank.sweden.se

Pod nazwą AB Göta Fisk & Frukt kryje się targowisko rybne – cenione w Sztokholmie, ale też znane na skalę całego kraju. Obiekt jest stosunkowo niewielki, ale panuje w nim znakomita atmosfera, a pracownicy są przyjaźni i pełni energii. Lokalni mieszkańcy wpadają tu niemal każdego dnia.

Personel zawsze pomaga klientom w znalezieniu najlepszych produktów i najświeższych ryb – jeśli uwielbiacie śledzie i łososia, to właśnie tutaj powinniście ich szukać.

Adres: Götgatan 96, 118 62 Sztokholm

Godziny otwarcia: 10:00–18:00 (pon.–pt.); w weekendy zaś do 15:00

Hötorgshallen

Miejsce dość ekskluzywne, choć wcale nie snobistyczne. Znajdziemy tu wiele egzotycznych przysmaków oferujących bogaty bukiet smaków. W Hötorgshallen pracują sklepikarze z całego świata, z tego powodu można tu kupić takie produkty, które nie są dostępne w innych restauracjach Sztokholmu. W ofercie znajdują się również wyroby szwedzkie: np. mięso renifera czy dzika.

Adres: Sergelgatan 29, 111 57 Sztokholm

Otwarte od 10:00 do 18:00 (pon.–pt.); w weekendy godz. otwarcia mogą być różne

Strona główna Szwecja Poradnik w Szwecji Hale targowe z najpyszniejszym jedzeniem w Sztokholmie.

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Kilka dni temu w amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News powrócił temat koronawirusa w Szwecji. W programie „White...