W zeszłym roku ze Szwecji wyemigrowała rekordowa liczba osób, dwa razy tyle co 30 lat temu.

Gazeta Dagens Nyhter cytująca dane ze Szwedzkiego Urzędu Statystycznego (Statistiska centralbyrån) donosi, że z Szwecji w 2015 roku wyemigrowało 55,830 osób.

To nawet więcej niż w czasie masowej emigracji Szwedów do USA w latach 1800, kiedy wyjeżdżali oni w poszukiwaniu lepszego życia. W szczytowym momencie w 1887 roku wyjechało wtedy 50,786 osób.

Jednak trzeba pamiętać, że ludność Szwecji wynosiła wtedy 4,73 miliona, czyli mniej niż połowę obecnej liczby 9,85 miliona osób.

Główną przyczyną tak licznych wyjazdów ze Szwecji jest wzrost liczby urodzonych za granicą Szwedów wracających do swoich krajów. Około 24 procent wyjeżdżających to osoby urodzone w Azji a 10 procent to osoby urodzone w sąsiednich krajach nordyckich.

Mniej niż jedna trzecia wyjeżdżających to osoby urodzone w Szwecji, co oznacza że liczba rodowitych Szwedów opuszczających kraj spada.

Inne zamieszczone dane pokazują jak zmienia się sytuacja finansowa w Skandynawii w porównaniu z zeszłymi latami. Coraz mniej Szwedów emigruje do Norwegii, a to był jeden z najczęściej wybieranych przez młodych ludzi sposobów na szybsze dorobienie się niż w kraju.

Emigracja ze Szwecji do Norwegii spadła o 58 procent od 2011 roku, powodem tego jest mniejsza ilość miejsc pracy w sektorze biznesowym, usługowym oraz sektorze związanym z połowami ryb. W zeszłym roku tylko 5073 Szwedów oficjalnie przeniosło się do Norwegii.

W tym samym czasie zmniejszyła się liczba Duńczyków przenoszących się na drugą stronę cieśniny Öresund, w zeszłym roku było ich zaledwie 1850, czyli najmniej od 15 lat i mniej niż połowa tego co w rekordowym 2007 roku kiedy było to 4370 osób.

Inaczej za to dzieje się z Finlandią, liczba przybywających do Szwecji Finów rośnie od 4 lat. W 2015 roku przybyło ich 2733 i jest to największy wynik od 2005 roku.

We wrześniu, informowaliśmy że Finowie są największą grupą obcokrajowców w Szwecji, jest ich obecnie w tym kraju 156,046.