Premier Mette Frederiksen zostanie jeszcze w tym roku przesłuchana podczas oficjalnego dochodzenia w sprawie decyzji jej rządu o wybiciu wszystkich norek hodowlanych w Danii.
Frederiksen będzie zeznawać przed komisją śledczą, oficjalnie zwaną granskningskommissionen, 9 grudnia, jak wynika z listy świadków opublikowanej przez komisję.
Przesłuchania przed komisją rozpoczną się 7 października, a premier jest ostatnim świadkiem na liście.
Dochodzenie w sprawie norek związane jest z decyzją rządu z listopada ubiegłego roku o wybiciu milionów norek na fermach hodowlanych w całym kraju, po tym jak u zwierząt wykryto niepokojącą odmianę wirusa Covid-19.
Kilka dni po ogłoszeniu tej decyzji okazało się, że rząd nie miał prawnego upoważnienia do jej podjęcia. Spowodowało to oskarżenia o wydanie przez rząd nielegalnej dyrektywy, która następnie została wdrożona przez władze.
Sprawa ta spowodowała dymisję ówczesnego ministra rolnictwa Mogensa Jensena. Następnie wszczęto dochodzenie w celu zbadania reakcji rządu na zaistniałą sytuację. Wszystkie partie w parlamencie poparły komisję, która jest pierwszą tego typu w Danii.
Różni się ona od ustalonej formy dochodzenia, zwanej undersøgelseskommision (komisja śledcza), tym, że ma szerszy zakres – na przykład może wzywać świadków na przesłuchania, a nie opiera się tylko na raportach prawnych lub pisemnych relacjach.
Oprócz Frederikena i Jensena do śledztwa wezwani zostali także inni ministrowie.