Od początku wojny ponad 12 500 obywateli Ukrainy złożyło wnioski o ochronę w Szwecji, a każdego dnia przybywa ich setki, głównie do Nynäshamn i Karlskrony.
Agencja Migracyjna jest w wyjątkowej sytuacji. W centrum przyjęć agencji kolejki są długie, a przedstawiciele związków zawodowych opisują sytuację jako chaotyczną. Jednak dopiero 8 marca, 12 dni po inwazji Rosji, Agencja Migracyjna przeszła w stan pełnej gotowości. Świadczą o tym ich wewnętrzne raporty.
Wydaje się, że w ciągu pierwszych pięciu dni wojny agencja migracyjna nie zaobserwowała żadnego wpływu na działania, ale sygnalizowała, że w przyszłości może dojść do gorszej sytuacji. W ciągu kilku dni ocena drastycznie się zmieniła – z “pewnego wpływu” na “sytuację nadzwyczajną”.
W komentarzu dział prasowy Agencji Migracyjnej napisał, że początkowo do Szwecji nie przybywało tak wielu chętnych i trudno było nadzorować sytuację. “W krajach takich jak Niemcy, Polska, Hiszpania i Włochy są duże grupy ukraińskiej diaspory i wydawało się najbardziej prawdopodobne, że to właśnie do tych krajów przyjedzie najwięcej Ukraińców. Sytuacja zmieniła się wtedy bardzo szybko, a my dostosowaliśmy się do niej.”
Raporty pokazują, jak z dnia na dzień zwiększa się napływ ukraińskich uchodźców. Do środy 12 587 obywateli Ukrainy złożyło wnioski o ochronę, a w poniedziałek i wtorek liczba ta wynosiła do 1700 dziennie – to najwyższe liczby do tej pory. Szacuje się, że liczba osób faktycznie przybywających do szwedzkich portów i na lotniska jest znacznie wyższa. W zeszłym tygodniu Agencja Migracyjna oszacowała, że będzie to 4 000 osób dziennie.
Najczęstsza trasa uchodźców wiedzie z Gdańska i Gdyni do Nynäshamn i Karlskrony, ale także do portów w Trelleborgu i Ystad, drogą powietrzną i przez most Öresund.
Trzy czwarte obywateli Ukrainy, którzy zarejestrowali się we wtorek, zorganizowało sobie zakwaterowanie na własną rękę. Mimo to Agencja Migracyjna przewiduje “duże zapotrzebowanie” na nowe mieszkania. Trwają procedury przetargowe na mieszkania, ale do tej pory podpisano tylko jedną umowę.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników