Płaciłeś zbyt wysoki czynsz za mieszkanie? Dowiedz się, jak odzyskać pieniądze.

Szwecja zaostrzyła przepisy dotyczące nieuczciwych właścicieli mieszkań i coraz więcej osób zaczyna wymagać zwrotu pieniędzy za zawyżony czynsz. Oto co powinieneś zrobić, jeśli uważasz, że płaciłeś za dużo za swoje lokum.

W dużych miastach zapotrzebowanie na mieszkania jest tak spore, że powstają regularnie wydłużające się kolejki. Wiele osób (zwłaszcza tych przybyłych z zagranicy) decyduje się wtedy na wynajem z „drugiej ręki”. W ciągu ostatniej dekady koszt lokali wynajmowanych w ten sposób znacząco wzrósł.

Nie wszyscy wiedzą, że obowiązują surowe przepisy, mówiące o tym, ile może wynosić miesięczny czynsz za wynajem mieszkania z „pierwszej ręki”. Kiedy zostajemy obciążeni zawyżoną kwotą, możemy ubiegać się o zwrot pieniędzy.

W ubiegłym roku Izba ds. Regulacji Czynszów otrzymała 376 wniosków od oszukanych osób, które płaciły za swoje mieszkania zbyt wysoką cenę. To o 10 proc. więcej takich wniosków niż w roku 2018.

Pierwsze, co należy zrobić, gdy dowiadujemy się, że nasz czynsz jest zawyżony, to rozmowa z właścicielem mieszkania. Są szanse, że jest on po prostu nieświadomy swojego błędu; może nie zna podstaw prawnych. Nieporozumienie można rozwiązać bez wywoływania konfliktu, szukając kompromisu.

Nie zawsze sytuacja jest jednak tak prosta. O pomoc w rozwiązaniu problemu można poprosić Szwedzki Związek Lokatorów (Hyresgästföreningen) lub Trybunał ds. Wynajmu (Hyresnämnden). Złożenie skargi do trybunału jest bezpłatne.

Należy mieć do wykazania całą dokumentację, z której wynika, że płaciliśmy za czynsz zbyt wiele. Upewnij się, że masz dokumenty wskazujące, ile zapłaciłeś. Nigdy nie wynajmuj mieszkania bez wcześniejszego podpisania umowy najmu, która określa wysokość czynszu; zachowuj wszelkie wyciągi bankowe na dowód, że płacisz czynsz.

Aby odzyskać stracone pieniądze, musisz złożyć skargę do trybunału w ciągu trzech miesięcy od wyprowadzki z mieszkania. Jeśli trybunał przyzna Ci rację i uzna, że zostałeś oszukany, możesz otrzymać zwrot kosztów z ostatnich dwóch lat (zakładając, że tyle mieszkałeś w danym lokum).

Jeśli trybunał orzeka, że masz prawo do zwrotu pieniędzy, ale nie wpływają one na Twoje konto, powinieneś zgłosić się do Urzędu Komorniczego (Kronofogden).

Skargę można też złożyć, nadal mieszkając w danym lokalu. Zawsze należy pamiętać, że ceny wynajmu różnią się w zależności od typu mieszkania (hyresrätt, bostadsrätt).

Przepisy dotyczące najmu zostały w Szwecji zaostrzone jesienią minionego roku.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000 koron bezpośrednio na każdego, kto naruszy określone zasady nowej ustawy...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów, ujawnili, że wiosną ubiegłego roku rząd Szwecji dyskutował ze służbą...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Musisz przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...