Francuska stacja radiowa France Info opublikowała szokujące doniesienia, sugerujące, że były naczelny dowódca Ukrainy, Walerij Załużnyj, mógł mieć wiedzę lub nawet pomagać w planowaniu sabotażu gazociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Ta informacja rzuca nowe światło na dochodzenia dotyczące incydentów, które miały miejsce we wrześniu 2022 roku.
Dochodzenia karne, prowadzone przez prokuratorów w Szwecji i Danii, zostały zamknięte bez oskarżeń lub dalszych śledztw. Powód? Brak jurysdykcji, jak podano, oraz ocena, że ataki nie zagrażały bezpieczeństwu narodowemu ani nie wiązały się z udziałem obywateli tych krajów.
Reportaż France Info, opierający się na informacjach od reporterek takich jak Morgane Fert-Malka, z sieci dziennikarzy śledczych, podważa wcześniejsze twierdzenia mediów. Zwraca uwagę na fakt, że Załużnyj, będąc wówczas w bliskich relacjach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, mógł działać niezależnie od ukraińskiego biura prezydenckiego. Obydwaj zaprzeczają jakimkolwiek zaangażowaniem.
Relacje między Załużnym a Zełenskim miały się pogorszyć, co skutkowało przeniesieniem Załużnego na stanowisko ambasadora w Londynie. Dochodzenie France Info podkreśla, że przeszłe operacje dowódcy, w tym nieudane próby nakłonienia rosyjskich pilotów do dezercji, mogły wpływać na jego zdolność do planowania tak skomplikowanej operacji, jak sabotaż Nord Stream.
Informacje o możliwym zaangażowaniu Ukrainy w sabotaż gazociągu pochodziły z holenderskich służb wywiadowczych, które latem 2022 roku miały przekazać dane CIA. Mimo to, nie przedstawiono dowodów bezpośrednio wskazujących na zaangażowanie Ukrainy w ataki na Nord Stream.
Odkrycia francuskiego radia stawiają wiele pytań dotyczących roli Ukrainy i jej byłego naczelnego dowódcy w incydentach z września 2022 roku. Zamknięcie dochodzeń w Szwecji i Danii, brak jurysdykcji, a teraz nowe informacje z France Info, pozostawiają otwarte spekulacje i możliwe scenariusze na temat tego, kto stoi za sabotażem Nord Stream. Sprawa ta pozostaje jednym z najbardziej intrygujących i niejasnych wątków współczesnych relacji międzynarodowych i bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
- Nowe zasady dla właścicieli paneli słonecznych w Szwecji – koszty mogą wzrosnąć
- Coraz więcej osób w Szwecji traci prawo jazdy z nieoczekiwanych powodów
- Plantagen w kryzysie: Zamknięcia sklepów i upadłość fińskiego oddziału
- Wirus Marburg uznany za chorobę społecznie niebezpieczną w Szwecji
- Wirus Marburg: Jak się rozprzestrzenia i jakie niesie zagrożenia?