fbpx

Norwegia najlepszym skandynawskim krajem w dziedzinie integracji

Nowy raport wskazuje, że Norwegia pokonała swoich sąsiadów w dziedzinie integracji i osiąga lepsze rezultaty w edukacji, zatrudnieniu i zarobkach.

Raport, oparty o dane z krajów OECD, został opublikowany przez norweski instytut badawczy (Inkluderings- og mangfoldsdirektoratet – IMDi). Wskazuje on, że Norwegia pokonała zarówno Danię i Szwecję, a także szereg innych europejskich krajów w edukacji, zatrudnieniu i zarobkach imigrantów.

Jednak norweski względny sukces w integracji imigrantów niekoniecznie jest zasługą polityki prowadzonej przez to państwo.

Dane z raportu wskazują, że główną przyczyną lepszych wyników w integracji jest silny norweski wzrost gospodarczy i duża ilość wolnych miejsc pracy.

Dodatkowo Szwecja w ostatnich 10 latach głównie przyjmowała uchodźców, podczas gdy do Norwegii główni przyjeżdżali imigranci zarobkowi, chętniej podejmujący pracę.

Raport IMDi mierzy poziom integracji badając zatrudnienie, edukację i warunki życia wśród wszystkich emigrantów oraz sytuację młodych osób z imigranckimi korzeniami. W Norwegii 28 procent osób w wieku 15-34 z imigranckimi korzeniami pracuje lub uczy się.

„Raport pokazuje, że ciągle są duże różnice wewnątrz Norwegii i jest to dla nas duże wyzwanie. Jeśli jednak porównamy się z innymi krajami, w zatrudnieniu, edukacji i zarobkach imigrantów, to wypadamy bardzo dobrze,” powiedział Kristian Rose Tronstad, z Norweskiego Instytutu Badań Miast i Regionów (Norsk institutt for by- og regionforskning), jeden z autorów raportu IMDi.

„Jednak byłbym ostrożny z mówieniem, że wszystko jest tak jak powinno,” dodał Tronstad.

Według raportu 37 procent imigrantów w Norwegii ma wyższe wykształcenie – jest to najwyższy wskaźnik w Skandynawii – i wynik ten jest co roku większy.

W porównaniu z Danią, Szwecją i większością krajów UE, w Norwegii więcej imigrantów ma pracę, poziom zatrudnienia ich wynosi 71 %, większy ma tylko Islandia, Szwajcaria i Luksemburg. Pracę ma 66 % imigrantek i jest to wskaźnik o wiele większy niż w innych krajach. Imigranci zarabiają także znacznie więcej, ale to według raportu głównie zasługa ogólnie wyższych płac w Norwegii.

Mimo tego jednak wielu imigrantów – łącznie z tymi z wyższym wykształcenie lub imigrantami w drugim pokoleniu – jest w Norwegii relatywnie uboga. Młodzi ludzie w wieku 15-34, są także łatwiej marginalizowani niż rodowici Norwegowie.
Pomimo relatywnie niskiego wskaźnika bezrobocia wśród imigrantów i osób z imigranckimi

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia najlepszym skandynawskim krajem w dziedzinie integracji

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...