fbpx

Norwegia najlepszym skandynawskim krajem w dziedzinie integracji

Nowy raport wskazuje, że Norwegia pokonała swoich sąsiadów w dziedzinie integracji i osiąga lepsze rezultaty w edukacji, zatrudnieniu i zarobkach.

Raport, oparty o dane z krajów OECD, został opublikowany przez norweski instytut badawczy (Inkluderings- og mangfoldsdirektoratet – IMDi). Wskazuje on, że Norwegia pokonała zarówno Danię i Szwecję, a także szereg innych europejskich krajów w edukacji, zatrudnieniu i zarobkach imigrantów.

Jednak norweski względny sukces w integracji imigrantów niekoniecznie jest zasługą polityki prowadzonej przez to państwo.

Dane z raportu wskazują, że główną przyczyną lepszych wyników w integracji jest silny norweski wzrost gospodarczy i duża ilość wolnych miejsc pracy.

Dodatkowo Szwecja w ostatnich 10 latach głównie przyjmowała uchodźców, podczas gdy do Norwegii główni przyjeżdżali imigranci zarobkowi, chętniej podejmujący pracę.

Raport IMDi mierzy poziom integracji badając zatrudnienie, edukację i warunki życia wśród wszystkich emigrantów oraz sytuację młodych osób z imigranckimi korzeniami. W Norwegii 28 procent osób w wieku 15-34 z imigranckimi korzeniami pracuje lub uczy się.

„Raport pokazuje, że ciągle są duże różnice wewnątrz Norwegii i jest to dla nas duże wyzwanie. Jeśli jednak porównamy się z innymi krajami, w zatrudnieniu, edukacji i zarobkach imigrantów, to wypadamy bardzo dobrze,” powiedział Kristian Rose Tronstad, z Norweskiego Instytutu Badań Miast i Regionów (Norsk institutt for by- og regionforskning), jeden z autorów raportu IMDi.

„Jednak byłbym ostrożny z mówieniem, że wszystko jest tak jak powinno,” dodał Tronstad.

Według raportu 37 procent imigrantów w Norwegii ma wyższe wykształcenie – jest to najwyższy wskaźnik w Skandynawii – i wynik ten jest co roku większy.

W porównaniu z Danią, Szwecją i większością krajów UE, w Norwegii więcej imigrantów ma pracę, poziom zatrudnienia ich wynosi 71 %, większy ma tylko Islandia, Szwajcaria i Luksemburg. Pracę ma 66 % imigrantek i jest to wskaźnik o wiele większy niż w innych krajach. Imigranci zarabiają także znacznie więcej, ale to według raportu głównie zasługa ogólnie wyższych płac w Norwegii.

Mimo tego jednak wielu imigrantów – łącznie z tymi z wyższym wykształcenie lub imigrantami w drugim pokoleniu – jest w Norwegii relatywnie uboga. Młodzi ludzie w wieku 15-34, są także łatwiej marginalizowani niż rodowici Norwegowie.
Pomimo relatywnie niskiego wskaźnika bezrobocia wśród imigrantów i osób z imigranckimi

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia najlepszym skandynawskim krajem w dziedzinie integracji

Warto przeczytać

Szwecja wprowadza zasadę jednego metra dla restauracji, barów i kawiarni

Szwecja ogłosiła w czwartek aktualizację swoich przepisów dotyczących koronawirusa w restauracjach i kawiarniach, przy czym największą zmianą jest to, że obecnie wymagana jest jednometrowa...

Epidemia koronawirusa szkodzi szwedzkiej turystyce. Poniesiono potężne straty finansowe.

Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusowych wynosi aktualnie w Szwecji 68 451, a liczba zgonów, wywołanych przez COVID-19, wzrosła do ponad 5333. Epidemia mocno...

Szwecja: powołano komisję, która wyciągnie wnioski z błędów w sprawie koronawirusa

Z powodu ostrej krytyki, jaka spłynęła na szwedzki rząd i służbę zdrowia w związku z nieskuteczną metodą zwalczania epidemii koronawirusa, powołany został...