-Reklama-

Szwedzka korona wciąż spada i znajduje się w najgorszym momencie w stosunku do dolara od 2002 roku.

Korona osiągnęła poziom 10,79 wobec euro i 9,65 wobec dolara w czwartek. Dziś wymieniając 100 Koron szwedzkich można otrzymać 39,48 zł.

Od przełomu roku szwedzka waluta spadła o sześć procent w stosunku do euro, co nie było tak kosztowne w porównaniu z koroną od lata 2009 roku.

Tymczasem korona spadła o dziewięć procent w stosunku do dolara amerykańskiego, co jest najgorszym poziomem od 2002 roku.

Financial Times donosi, że korona szwedzka jest najgorszą na świecie walutą wśród najważniejszą walut w tym roku.

Główny ekonomista Danske Bank Michael Grahn powiedział, że nie wiadomo jak ten spadek powstrzymać, ale wiedzą że będzie jeszcze gorzej.

Teoretycznie słaba korona powinna podnieść ceny importowe i inflację, ale nie ma to jeszcze miejsca w Szwecji, gdzie oczekuje się, że bank centralny utrzyma kluczową stopę procentową na poziomie -0,25 proc. 

Są zarówno zwycięzcy, jak i przegrani.

Jeśli jesteś turystą w Szwecji lub zamierzasz przyjechać na wycieczkę, to wspaniała wiadomość. Teraz za polskie złotówki kupisz o wiele więcej bułeczek cynamonowych z ciemną skandynawską kawą, niż było to pięć lat temu.

Ale jeśli pracujesz w Szwecji, efektywnie obniżyłeś swoje roczne zarobki w złotówkach i nie będziesz miał tyle pieniędzy ile zamierzałeś mieć, kiedy wrócisz do domu,