fbpx

Korona Szwedzka leci ostro w dół!

Szwedzka korona wciąż spada i znajduje się w najgorszym momencie w stosunku do dolara od 2002 roku.

Korona osiągnęła poziom 10,79 wobec euro i 9,65 wobec dolara w czwartek. Dziś wymieniając 100 Koron szwedzkich można otrzymać 39,48 zł.

Od przełomu roku szwedzka waluta spadła o sześć procent w stosunku do euro, co nie było tak kosztowne w porównaniu z koroną od lata 2009 roku.

Tymczasem korona spadła o dziewięć procent w stosunku do dolara amerykańskiego, co jest najgorszym poziomem od 2002 roku.

Financial Times donosi, że korona szwedzka jest najgorszą na świecie walutą wśród najważniejszą walut w tym roku.

Główny ekonomista Danske Bank Michael Grahn powiedział, że nie wiadomo jak ten spadek powstrzymać, ale wiedzą że będzie jeszcze gorzej.

Teoretycznie słaba korona powinna podnieść ceny importowe i inflację, ale nie ma to jeszcze miejsca w Szwecji, gdzie oczekuje się, że bank centralny utrzyma kluczową stopę procentową na poziomie -0,25 proc. 

Są zarówno zwycięzcy, jak i przegrani.

Jeśli jesteś turystą w Szwecji lub zamierzasz przyjechać na wycieczkę, to wspaniała wiadomość. Teraz za polskie złotówki kupisz o wiele więcej bułeczek cynamonowych z ciemną skandynawską kawą, niż było to pięć lat temu.

Ale jeśli pracujesz w Szwecji, efektywnie obniżyłeś swoje roczne zarobki w złotówkach i nie będziesz miał tyle pieniędzy ile zamierzałeś mieć, kiedy wrócisz do domu,

Strona główna Wiadomości Szwecja Korona Szwedzka leci ostro w dół!

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...