fbpx
Booking.com

W Iraku jest bezpieczniej niż w czasie zamieszek w Sztokholmie

Doświadczona korespondentka wojenna powiedziała, że obawia się o swój kraj, podczas gdy przez Sztokholm przelewa się fala przemocy.

Wielokrotnie nagradzana reporterka wywołała wiele kontrowersji stwierdzając, że kobiety są bezpieczniejsze na ulicy w Iraku niż w Szwecji.

Magda Gad ostatnio pracowała w Mosulu, relacjonując stamtąd stan zagrożenia terrorystycznego ze strony ISIS.

Powiedziała ona również, że każdy weekend w jej rodzinnym kraju jest „znacznie gorszy od nocy spędzonej w Iraku,” gdyż szwedzki rząd chowa głowę w piasek w sprawie kryzysu imigranckiego w Europie.

Odpowiadając na pytania powiedziała, że w „miastach nie objętych walkami, jest bardzo cicho, spokojnie i nikt cię nie zaczepia, gdy chodzisz ulicami.”

„W Iraku kobieta nie musi się zasłaniać, a chodząc samotnie jest bezpieczniejsza niż w Sztokholmie.”

Krytyka ze strony dziennikarki pojawiła się niedługo po tym jak minister integracji musiała przyznać się do pomyłki w sprawie podania do wiadomości, że liczba gwałtów w kraju spada.

Ylva Johansson powiedziała telewizji BBC, że nie ma powiązania między liczbą przestępstw a imigrantami i stwierdziła, że liczba gwałtów w Szwecji ‘spada, spada i jeszcze spada.’

Dodała także, że „Obecna liczba gwałtów w Szwecji nie jest duża.”

W rzeczywistości w liczba przestępstw seksualnych wzrosła w Szwecji w 2016 roku o 13 procent.

Wypowiedź pani minister szybko spotkała się z ostrą krytyką.

Przedstawicielka Partii Umiarkowanej Elisabeth Svantesson oskarżyła panią minister o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

Powiedziała: „Nie potrzebujemy więcej fałszywych informacji.”

„W jaki sposób liczba przestępstw seksualnych spada?”

Minister Johansoon po takiej krytyce musiała odwołać swoje twierdzenia.

Powiedziała ona gazecie Dagens Nyheter: „Swoje twierdzenia oparłam na informacjach jakie posiadałam w tamtym momencie, że liczba gwałtów spadła w 2015 roku.”

„To był błąd, mówienie o spadkach na podstawie danych z jednego roku. Wstępne dane z roku 2016 mówią niestety o wzroście. Oczywiście to bardzo ważne, aby podawać prawdziwe dane.”

Dane ze Szwedzkiej Narodowej Rady Prewencji opublikowane przez gazetę Aftonbladet pokazują, że liczba ataków seksualnych wzrosła o 13 procent w roku 2016.

W ciągu ostatniej dekady liczba gwałtów wzrosła z 4,208 w roku 2006 do 6,560 w roku 2016.

Strona główna Wiadomości Szwecja W Iraku jest bezpieczniej niż w czasie zamieszek w Sztokholmie

Warto przeczytać

30% populacji w Szwecji jest już odporna na COVID-19

Architekt szwedzkiej strategii niestosowania blokad powiedział, że nawet 30% populacji może być teraz odporna na COVID-19, co nie jest poparte żadnymi...

12-letnia dziewczyna została zwabiona do szwedzkiego domu dla azylantów

12-letnia dziewczynka zgłosiła, że ​​została zgwałcona w ośrodku dla uchodźców w gminie Österåker. Podobno została tam zwabiona razem z jej przyjaciółką, według...

Sąd uniewinnił afgańskiego gwałciciela

Szwedzki sąd apelacyjny unieważnił karę więzienia, jaką nałożono na afgańskiego imigranta-pedofila. Uznano, że mężczyzna, który dokonał gwałtu na dziewczynce, nie znał jej...