fbpx

Imperium mebli w paczkach: 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Ingvarze Kampradzie i Ikei

Co oznacza nazwa IKEA?

Ikea, jeden z najbardziej znanych akronimów w biznesie oznacza Ingvara Kamprada, Elmtaryd oraz Agunnaryd.

Elmtaryd to nazwa rodzinnej farmy Kamprada w Smalandii, małym południowym regionie Szwecji znanym z ciężko pracujących ludzi, a Agunnaryd to miasteczko, w którym Kamprad dorastał.

Wartość Ikei wzrosła od roku 2000 trzykrotnie i obecnie jest ona wyceniana na 18,5 miliarda dolarów, w rankingu Interbrands 2017. Dwa miejsca za odzieżowym gigantem ze Szwecji H&M.

Problemy z podatkami

Po założeniu w wieku 17 lat własnej firmy, majątek Kamprad stale wzrastał aż do osiągnięcia 46 miliardów dolarów w 2017 roku.

Pomimo ogromnego sukcesu finansowego, Kamprad z powodu swojego, graniczącego z obsesją, zamiłowania do oszczędzania przeniósł się ze Szwecji do Danii, gdzie były niższe podatki, a następnie do Szwajcarii.

W 2014 roku powrócił od do Szwecji i zapłacił tutaj 760,000 dolarów podatku. Większość jego majątku stanowią jednak nie pieniądze a udziały.W zeszłym roku Komisja Europejska ogłosiła, że rozpoczyna śledztwo w sprawie podatków płaconych przez Ikeę w Holandii.

Ikea oświadczyła wtedy, że wszystkie jej działania są całkowicie zgodne z prawem dodając, że „płacone przez nas podatki są częścią naszego szerokiego wpływu na sytuację ekonomiczną i socjalną.”

Rekordowe nakłady katalogu

Katalog, pierwszy raz wydrukowany w 1951 roku, jest dzisiaj dystrybuowany w 250 milionach kopii na ponad 50 rynkach w 30 językach. Obok Biblii jest to jedna z najbardziej popularnych książek.

Edycja na rok 2018 została rozesłana do 3 milionów domów w mającej 10 milionową populację Szwecji.

Kontrowersje pojawiły się, gdy w 2012 roku wydano katalog w Arabii Saudyjskiej w wersji z usuniętymi ze wszystkich zdjęć kobietami. Znana i dumna ze swojego egalitaryzmu i równościowej polityki Szwecja ostro zareagowała na takie działania.

Regał na książki Billy

Rewolucyjny model mebli do samodzielnego złożenia powstał w 1956 roku, gdy jeden z pracowników Ikei odczepił od stołu nogi, aby zmieścić go w bagażniku samochodu.

Z zastosowaniem tej samej techniki powstał zapakowany na płasko regał na książki Billy, do którego dołączona była instrukcja i narzędzia niezbędne do złożenia. Regał ten zaprojektowany przez Gillisa Lundgrena w 1979 roku został sprzedany w liczbie dziesiątków milionów sztuk, a obecnie jeden egzemplarz jest sprzedawany co 10 sekund.

Mięsne pulpety

Spożywcza część Ikei składająca się ze sklepików i restauracji znajdujących się w dużych sklepach zanotowała w zeszłym roku sprzedaż na poziomie 1.8 miliarda dolarów.

Głównym daniem serwowanym w Ikei są tradycyjne szwedzkie mięsne pulpety, ale każdego roku sprzedawane jest także 100 milionów filiżanek kawy.


 

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Imperium mebli w paczkach: 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Ingvarze Kampradzie...

Warto przeczytać

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...

Zdecydowana większość Szwedów chce mniej migrantów

Podczas gdy opinia publiczna opowiada się za bardziej restrykcyjną polityką, rządzący socjaldemokraci wahają się przed wprowadzeniem „limitu” w ustawie migracyjnej.