Uzbrojeni policjanci ustawieni przed posterunkami w Malmö

Przed dwoma posterunkami w Malmö ustawiono dyżurujących policjantów uzbrojonych w pistolety maszynowe Heckler & Koch MP5. Ma to zapobiec ‘odwetowym atakom’ na policjantów.

Takie specjalne środki zabezpieczające zostały wprowadzone w sobotę w nocy przed posterunkiem w dzielnicy Rosengård, gdzie zeszłej nocy eksplodował ładunek wybuchowy, oraz w Sällerupsvägen, gdzie w grudniu wysadzony został policyjny samochód.

„Policja z Malmö prowadzi obecnie wiele operacji wymierzonych w zorganizowany świat przestępczy,” powiedział Calle Persson, rzecznik prasowy policji z południowej Szwecji.

„Wiem z wcześniejszych doświadczeń, że takie działania prowadzą do ataków odwetowych. To jest także jasny komunikat: chcemy pokazać, że my tutaj rządzimy.”

Rzecznik powiedział, że policja w zeszłym tygodniu dokonała wielu działań przeciwko zorganizowanej przestępczości a w tym tygodniu planowane są kolejne akcje.

Na konferencji prasowej, która odbyła się w zeszłym tygodniu, dowodzący policją w Malmö Stefan Sinteus mówił, że wybuch ładunku przed posterunkiem w Rosengård, jest prawdopodobnie odpowiedzią na rozbicie grup kryminalistów.

„Uważamy, że to co się stało było reakcją ze strony kryminalistów. Pokazuje to, że praca i nacisk jaki wywieramy na nich, może niestety prowadzić do takich zdarzeń.”Rosengård w południowym Malmö jest jednym z 61 obszarów w Szwecji uznanych za szczególnie narażone i zdefiniowanych jako ‘miejsca charakteryzujące się niskim poziomem socjalnoekonomicznym, gdzie przestępcy mają wpływ na lokalną społeczność.’

29 grudnia policyjny samochód zaparkowany przed posterunkiem w centrum Malmö został zniszczony w wyniku eksplozji. Zatrzymany krótko po tym zdarzeniu 22-letni mężczyzna wciąż pozostaje w areszcie.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...