Hans Rosling, szwedzki statystyk zmarł na raka trzustki

Rodzina Hansa Roslinga, szwedzkiego statystyka poinformowała, że zmarł on na raka trzustki

„Jesteśmy bardzo zasmuceni ogłaszając, że profesor Hans Rosling zmarł dzisiaj rano. Hans cierpiał na raka trzustki, którego zdiagnozowano u niego rok temu. Odszedł on we wtorek wczesnym rankiem, 7 lutego 2017 roku otoczony swoją rodziną w Uppsali,” napisali syn Ola Rosling oraz synowa Anna R. Rönnlund w oświadczeniu opublikowanym na stronie fundacji Gapminder, której wspólnie byli założycielami.  

„W 2007 roku Hans zdecydował się porzucić 95 procent pracy w Karolinska Institute. To była wielka decyzja. Te 95 procent pracy poświęcone fundacji Gapminder uczyniło go znanym na świecie nauczycielem, ‘edukacyjnym trenerem’ jak sam się określał,” dodali.

Hans Rosling był doktorem medycyny, naukowcem a także ekspertem od statystyki i profesorem w sztokholmskim Karolinska Institute.

Jego wyjątkowe podejście do liczb spowodowało, że stał on się międzynarodową gwiazdą, a jego wykłady w ramach TED i wystąpienia na YouTube mają milionową publiczność.  

W 2015 roku przemawiał on także na sztokholmskim stadionie podczas koncertu charytatywnego, co jest wydarzeniem raczej zarezerwowanym dla muzyków. Wygłosił tam zaskakującą przemowę na temat finansowania niezbędnego do przeciwdziałania światowemu kryzysowi imigranckiemu. Otrzymał owacje na stojąco od zgromadzonej publiczności.

„Na całym świecie miliony osób używają takich samych narzędzi jak my i podzielają naszą opartą na faktach wizję świata, którą wszyscy rozumiemy. Wiemy, że wiele osób będzie zmartwionych tą wiadomością. Hans nie żyje, ale będzie zawsze z nami, a jego wizja świata opartego na faktach nigdy nie zginie!” czytamy na zakończenie oświadczenia rodziny.

Rodzina Roslinga prosi o uszanowanie ich prywatności oraz dodaje, że informacje o pogrzebie zostaną zamieszczone na stronie fundacji Gapminder.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...