fbpx

Gwałtowny wzrost azylantów wśród dzieci.

W zeszłym miesiącu rekordowa liczba 1447 dzieci bez opiekunów, poprosiło o azyl w Szwecji. Tak wynika z danych ogłoszonych przez Szwedzką Radę ds. Migracji.

Nigdy wcześniej tak dużo osób poniżej 18 roku życia, nie przybywało do Skandynawii, bez swoich rodziców, podała rada ds. migracji w piątkowym komunikacie przesłanym do mediów.

Rządowa rada podała gazecie Dagens Nyheter (DN), że w 2015 roku liczba przybywających dzieci bez rodziny osiągnęła już 93 procent wyniku z pierwszego półrocza zeszłego roku.

Potwierdziła także, że 1447 samych dzieci przybyło do Szwecji w czerwcu, co jest najwyższym wynikiem miesięcznym w historii.

Według DN, oszacowania rady z kwietnia, mówiące, że do końca roku do Szwecji przybędzie jeszcze 8000 takich dzieci, były dramatycznie zaniżone, gdyż do końca września spodziewany jest prawie 12000 takich przyjazdów do krajów nordyckich. Nowe, poprawione szacunki maja zostać opublikowane jeszcze w tym miesiącu.

"Kilka lat temu, ludzie uważali, że 300 dzieci przybywających, co miesiąc do Szwecji, to bardzo wysoka liczba. Obecnie tyle ich przybywa w ciągu tygodnia," powiedział gazecie Dagens Nyheter Terje Torvik, rzecznik prasowy Szwedzkiej Rady ds. Migracji.

Rada podaje, że większość z tych dzieci to chłopcy samotnie podróżujący z Afganistanu, Somali oraz Erytrei.

Obecnie Szwecja, w przeliczeniu na mieszkańca, przyjmuje najwięcej uchodźców ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Szwedzka Rada ds. Migracji podała w piątek, że prawie jedna trzecia z 25 000 dzieci, które trafiły samotnie do Europy w 2014 roku, znalazła się właśnie Szwecji.

"Wynika to z tego, że my w Szwecji jesteśmy relatywnie bardziej szczodrzy w stosunku do dzieci. Kolejna przyczyną jest to, że wiele z tych dzieci ma już tutaj jakieś powiązania rodzinne," powiedziała Helena Carlestam, kolejna rzeczniczka rządowej rady.

Według ostatnich raportów Amnesty International, w Europie nie było tak wielu uchodźców od czasu II wojny światowej. Globalna liczba osób, które musiały opuścić swoje domy szacowana jest na 50 milionów.

Dane podane przez szwedzką radę ds. migracji stały się ważnym punktem dyskusji w Almedalen na bałtyckiej wyspie Gotlandii, gdzie odbywa się coroczne tygodniowe szwedzkie forum polityczne.

Strona główna Wiadomości Szwecja Gwałtowny wzrost azylantów wśród dzieci.

Warto przeczytać

Demonstracje antyrasistowskie w Sztokholmie i Helsinkach

W Sztokholmie i Helsinkach w tym tygodniu odbyły się jednocześnie dwie demonstracje, popierające ruch #BlackLivesMatter. W stolicy Finlandii manifestacja przebiegła bezproblemowo. Gorzej...

Szpital polowy w Sztokholmie zostanie zlikwidowany

Szpital polowy postawiony w południowej części Sztokholmu zostanie zamknięty. Lekarze nie mieli jeszcze okazji przyjąć tu pacjentów. Plan był taki, by w...

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...