Norwegia zamierza zamykać osoby podszywające się pod uchodźców

Norweski minister sprawiedliwości ogłosił plany karania więzieniem tych, którzy będą próbować otrzymać azyl w Norwegii, bez wystarczającego uzasadnienia tego wniosku.

Anders Anundsen, członek antyimigracyjnej Parti Postępu, powiedział, że trzydniowy pobyt w więzieniu będzie stanowił "silny sygnał" dla osób chcących wykorzystać system azylowy, aby dostać się do Norwegii.

"To, co właśnie wysyłamy do konsultacji, to propozycja, aby tych poszukujących azylu, których zgłoszenia będą całkowicie pozbawione podstaw, rozpatrywać w ciągu 2 dni, w czasie których oni sami pozostawali by w zamknięciu", powiedział norweskiemu nadawcy NRK Anudsen.

Nowe propozycje, które zostały w piątek skierowane do konsultacji, przywidują przetrzymywanie w zamknięciu, do 72 godzin tych, którzy złożą wnioski azylowe, całkowicie pozbawione uzasadnienia.Dodał on także, że "Obecnie dużo osób przybywa do kraju i po prostu znika. Gdy ich zgłoszenia zostają odrzucone nie ma możliwości ich odszukania."

NOAS (Norweska Organizacja Poszukujących Azylu) mocno potępiła rządowe plany.

"Nie można nikogo więzić, tylko dlatego, że szukał lepszej przyszłości w Norwegii" powiedział NRK Andreas Furuseth, doradca prawny organizacji. "Więzienie kogoś to bardzo drastyczny środek i powinien on być stosowany z najwyższą rozwagą."

Anundsen powiedział, że norweskie więzienia borykają się z poważnymi brakami miejsc. I w związku z tym proszący o azyl będą prawdopodobnie przetrzymywani w ośrodku dla emigrantów w Trandum a nie w zwykłych więzieniach.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Sztokholm: Aktualizacja zaleceń

Sztokholm wprowadził dalsze środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w tym wzywa ludzi do noszenia maseczek przez...

Konsultant techniczny Volvo i Scanii z zarzutami szpiegostwa dla Rosji

Konsultant techniczny ze Sztokholmu może stanąć przed sądem, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Grożą mu zarzuty „narażenia bezpieczeństwa...

Nowa, brazylijska mutacja koronawirusa dotarła do Szwecji

W sobotę szwedzkie władze ujawniły, że do kraju dotarł nowy szczep koronawirusa – tym razem pochodzenia brazylijskiego. Na razie...

Musisz przeczytać

Sztokholm: Aktualizacja zaleceń

Sztokholm wprowadził dalsze środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania...

Anders Tegnell zapowiada nowe środki zaradcze

Szwecja planuje ogłosi dziś nowy pakiet środków zaradczych, które...