Słaba korona szwedzka była szeroko dyskutowana i stała się problemem dla wielu osób, które chcą wyjechać na wakacje za granicę, podczas gdy koszty odsetek wzrosły. Valutahandel zdecydował się przeanalizować Riksbank i jego politykę stóp procentowych oraz optymistyczne statystyki.
Statystyki inflacyjne przedstawione przez Riksbank pokazują tylko 6,7% CPIF, podczas gdy CPI jest tuż poniżej dwucyfrowego poziomu 9,7%. Różnica między CPI a CPIF polega na tym, że ten ostatni nie obejmuje rzeczywistych kosztów odsetek, które są zamiast tego stałe. Coś, co jest oczywiście całkowicie mylące w obecnej sytuacji, gdy koszty odsetek dla wielu wzrosły radykalnie w bardzo krótkim czasie, twierdzi Markus Jalmerot z Valutahandel.
Używając CPI zamiast CPIF, Riksbank ujawnia nieudaną inflację i jej skutki uboczne, realną stopę procentową, która jest znacznie gorsza niż w wielu innych krajach. Stany Zjednoczone mają stopę procentową na poziomie 5,25%, aby obniżyć inflację, co nie wydaje się być tak ważne w Szwecji. W tym samym czasie inflacja w USA jest mniej więcej na tym samym poziomie, co daje realną stopę procentową w okolicach 0%, podczas gdy Szwecja ma ujemną realną stopę procentową między 3,2 a 6,2%, co sprawia, że traderzy i inwestorzy uciekają od korony.
Po opublikowaniu statystyk dotyczących indeksu cen konsumpcyjnych przez szwedzki urząd statystyczny (SCB), korona spadła z 11,52 do 11,56 w stosunku do euro. Wydaje się, że wtorkowy pozytywny dzienny trend dla korony został przełamany po opublikowaniu statystyk CPI, a poziom 12 koron wobec euro nie jest niemożliwy przed końcem lata, ponieważ realna stopa procentowa jest bardzo ujemna w porównaniu z innymi krajami, komentuje Markus Jalmerot z Valutahandel. USD umocnił się również w stosunku do korony z 10,67 do 10,70 po opublikowaniu statystyk.
Rozwój korony w okresie letnim jest, jak zawsze, trudny do przewidzenia. Valutahandel opublikował krótki raport pokazujący kilka pozytywnych i negatywnych czynników dla korony szwedzkiej w najbliższej przyszłości. Czynniki, które wskazują, że słabość korony jest uzasadniona, obejmują ujemną realną stopę procentową, która czyni ją bardziej atrakcyjną do inwestowania w inne waluty oraz niższy poziom stóp procentowych niż w innych krajach – pomimo wyższego CPI niż w większości krajów w Europie.
Jednocześnie negatywny wpływ na koronę mogła mieć reforma emerytalna, w ramach której Szwedzi decydują się na inwestowanie pieniędzy za granicą. Wspierane przez Riksbank zakupy szwedzkich obligacji skarbowych również doprowadziły do mniejszego napływu kapitału zagranicznego. Coraz więcej inwestorów prywatnych i instytucjonalnych wybiera obecnie aktywa zagraniczne zamiast szwedzkich.
To głównie z perspektywy analizy technicznej traderzy mogą uważać, że korona ma potencjał, ze wskaźnikiem RSI na poziomie 70 dla USD/SEK, wskazującym, że dolar jest wykupiony. Jednocześnie Stochastics pokazuje 11,8 dla EUR/SEK, co również wskazuje na wyprzedanie korony.