fbpx

Dzieci mogą legalnie zmienić swoją płeć

Dzieci od lat 7 będą mogły legalnie zmienić swoją płeć prawną zgodnie z nowymi propozycjami przepisów, przedstawionymi przez norweski rząd. Przepisy te, opublikowane w czwartek, mają dopuszczalny wiek zmiany płci jeden z najniższych na całym świecie.

Bent Høie, norweski minister zdrowia powiedział, otwierając festiwal Pride w Oslo

"To jest bardzo ważny obszar w którym Norwegia jest opóźniona w stosunku do innych krajów o wiele lat. Teraz możemy być dumni z nowo wprowadzanego prawa."

Według norweskiego ministerstwa zdrowia, większość krajów europejskich pozwala na zmianę płci dopiero w wieku 18 lat.

Jednak, jak powiedział Richard Köhler z organizacji Transgender Europe wzorcowym rozwiązaniem powinien być brak jakiegokolwiek ograniczenia wiekowego, tak jak obecnie jest na Malcie.

Powiedział on "Ogólnie to bardzo dobrze, że szanowany jest własny wybór młodych osób transpłciowych."

Przed kwietniem tego roku, w Norwegii naciskano na osoby chcące zmienić swoją płeć prawną, aby poddały się operacji chirurgicznej. Aktywiści transgenderowi uznają takie praktyki za pogwałcenie praw człowieka.

Według Høie, dzieci pomiędzy 7 a 16 rokiem życia będą mogły zmienić płeć prawną samodzielnie, po konsultacjach z rodzicami, bez konieczności poddawania się ocenie medycznej lub psychiatrycznej.

Decyzję taką będzie można, na życzenie, w każdej chwili odwołać.

Høie powiedział, podsumowując nowy plan "To historyczna propozycja, aby to nie służba zdrowia decydowała, ale sam zainteresowany podejmował decyzję o zmianie swojej płci".

Strona główna Wiadomości Norwegia Dzieci mogą legalnie zmienić swoją płeć

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...