Dzieci mogą legalnie zmienić swoją płeć

Dzieci od lat 7 będą mogły legalnie zmienić swoją płeć prawną zgodnie z nowymi propozycjami przepisów, przedstawionymi przez norweski rząd. Przepisy te, opublikowane w czwartek, mają dopuszczalny wiek zmiany płci jeden z najniższych na całym świecie.

Bent Høie, norweski minister zdrowia powiedział, otwierając festiwal Pride w Oslo

"To jest bardzo ważny obszar w którym Norwegia jest opóźniona w stosunku do innych krajów o wiele lat. Teraz możemy być dumni z nowo wprowadzanego prawa."

Według norweskiego ministerstwa zdrowia, większość krajów europejskich pozwala na zmianę płci dopiero w wieku 18 lat.

Jednak, jak powiedział Richard Köhler z organizacji Transgender Europe wzorcowym rozwiązaniem powinien być brak jakiegokolwiek ograniczenia wiekowego, tak jak obecnie jest na Malcie.

Powiedział on "Ogólnie to bardzo dobrze, że szanowany jest własny wybór młodych osób transpłciowych."

Przed kwietniem tego roku, w Norwegii naciskano na osoby chcące zmienić swoją płeć prawną, aby poddały się operacji chirurgicznej. Aktywiści transgenderowi uznają takie praktyki za pogwałcenie praw człowieka.

Według Høie, dzieci pomiędzy 7 a 16 rokiem życia będą mogły zmienić płeć prawną samodzielnie, po konsultacjach z rodzicami, bez konieczności poddawania się ocenie medycznej lub psychiatrycznej.

Decyzję taką będzie można, na życzenie, w każdej chwili odwołać.

Høie powiedział, podsumowując nowy plan "To historyczna propozycja, aby to nie służba zdrowia decydowała, ale sam zainteresowany podejmował decyzję o zmianie swojej płci".

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Badanie: szwedzcy nauczyciele nie chorowali na koronawirusa tak ciężko, jak zakładano

Ostatnie badania obejmujące szwedzkich nauczycieli wykazały, że tylko 19 z 100 000 przebadanych osób, które pracowały w szkołach w...

Śnieżyca zatrzymała pociągi w północnej Szwecji

Ponad 2400 gospodarstw domowych w regionie Västernorrland było nadal pozbawionych prądu we wczesnych godzinach rannych w środę, po burzy śnieżnej,...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Duńska minister imigracji postawiona w stan oskarżenia

Była duńska minister do spraw imigracji Inger Stojberg może...