Korona szwedzka osiągnęła rekordowo niskie wartości, co budzi niepokój wśród ekspertów i inwestorów. Wielu ekonomistów wskazuje, że przyczyną takiej sytuacji jest postrzeganie Szwecji przez międzynarodowych inwestorów walutowych jako kraju o słabej i niewiarygodnej gospodarce. “Obecnie panuje trend krytykowania Szwecji”, stwierdził Klas Eklund, starszy ekonomista, podczas niedzielnej audycji programu Agenda.
“Wartość korony szwedzkiej jest ściśle związana z tym, jak postrzega nas międzynarodowa społeczność finansowa.” – informuje Anna Seim, profesor nadzwyczajny ekonomii na Uniwersytecie Sztokholmskim, oraz Klas Eklund, ekonomiści, są zdania, że obecna słabość korony szwedzkiej wynika w dużej mierze z tego postrzegania.
“Dominująca niepewność na światowych rynkach sprawia, że inwestorzy skłaniają się ku większym, bardziej stabilnym walutom”, mówi Anna Seim, podkreślając, że korona szwedzka nie jest obecnie postrzegana jako taka waluta.
Jednakże nie jest to jedyny czynnik wpływający na wartość korony. Wielu międzynarodowych traderów walutowych obawia się, że Szwecja stoi na progu poważnego kryzysu gospodarczego.
Szczególnie niepokojące są sygnały z sektora nieruchomości komercyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na sektor bankowy kraju. Klas Eklund z firmy prawniczej Mannheimer Swartling podkreśla: “Obecnie jest pewien trend do negatywnego postrzegania Szwecji. Jeśli inwestorzy zaczną wierzyć w nadchodzący kryzys nieruchomości i bankowy w Szwecji, może to jeszcze bardziej osłabić szwedzką gospodarkę, skłaniając ich do ograniczenia swojej obecności w kraju”.
Francesco Pesole, analityk walutowy pracujący dla międzynarodowego banku ING, wskazuje na złe postrzeganie szwedzkiej gospodarki wśród inwestorów.
“Inwestorzy walutowi dostrzegają kombinację czynników krajowych i globalnych, które sugerują, że Szwecja może zmierzać w kierunku przedłużającego się spadku gospodarczego. W efekcie wielu z nich stawia przeciwko koronie szwedzkiej”, wyjaśnia Pesole.
Jego zdaniem kluczem do wzmocnienia korony jest działanie Riksbanku – jeśli centralny bank Szwecji zdecyduje się na dalsze podnoszenie stóp procentowych, może to być interpretowane jako sygnał pewności co do stabilności rynku nieruchomości.
Jednak nie wszyscy eksperci podzielają ten punkt widzenia. Zarówno Anna Seim, jak i Klas Eklund są sceptyczni wobec takiego podejścia. Eklund ostrzega: “Podniesienie stóp procentowych może jeszcze bardziej zaszkodzić rynkowi nieruchomości”.
Z kolei Seim podkreśla rolę Riksbanku w kształtowaniu polityki pieniężnej skierowanej na obniżenie inflacji. “Musimy patrzeć w przyszłość i analizować, jakie skutki dla gospodarki miały już wprowadzone podwyżki stóp procentowych”, dodaje.
- Wzrost liczby zakażeń salmonellą w Szwecji
- Zakończono polowanie na foki szare w Szwecji – zastrzelono 750 zwierząt
- Szwedzka seniorka skazana na więzienie za sprzedaż bułek domowego wypieku
- Zdrowie i edukacja priorytetem dla Szwedów: Reakcje na jesienny budżet rządu
- Nowa dopłata do samochodów elektrycznych w Szwecji skierowana do wybranych grup