Mecz derbowy pomiędzy dwoma rywalizującymi drużynami ze Sztokholmu został zakłócony przez burdy, zamieszki i łamanie porządku.
Spotkanie pomiędzy AIK a Djurgården jest tradycyjnie jednym z najgorętszych meczy w szwedzkiej lidze piłki nożnej. W tym roku problemy zaczęły się jeszcze przed rozpoczęciem meczu, który odbył się w niedzielę na Friends Arena i zakończył się remisem 1-1.
Zamieszki zaczęły się przed spotkaniem, gdy kibice obrzucili policję petardami i rozmaitymi przedmiotami. Jedna osoba została wtedy zatrzymana za przemoc przeciwko funkcjonariuszom policji i otrzymała sześciomiesięczny zakaz stadionowy. Kolejna osoba została zatrzymana za wzięcie udziału w zamieszkach, przemoc wobec państwowych funkcjonariuszy, usiłowanie takiej przemocy oraz za pomniejsze przestępstwa narkotykowe.
Zakaz stadionowy otrzymały także dwie kolejne osoby, które odpaliły ognie bengalskie, co było złamaniem prawa. Policja prowadzi także dwa inne postępowania w sprawie przemocy przeciwko funkcjonariuszom prawa, ale w tych przypadkach nie udało się jeszcze zidentyfikować sprawców.
Skontaktowano się także z rodzicami piętnastolatka, który został zatrzymany za odpalanie ogni bengalskich.
Jednak to nie był koniec problemów. W czasie przerwy pojawiły się kolejne zakłócenia porządku. Ludzie podpalali kolejne materiały pirotechniczne i przedostawali się do stref stadionu, gdzie nie powinno ich być. Policja była zmuszona przywrócić porządek. W tej sprawie toczy się kilka postępowań. W rezultacie zamieszek i interwencji policji druga połowa meczu została opóźniona o 10 minut.
Po zakończeniu spotkania kolejne burdy wydarzyły się już poza stadionem. Policja zatrzymała a następnie zwolniła po identyfikacji 171 osób.
Kłopoty z kibicami rywalizujących drużyn to stały problem w szwedzkim futbolu. W październiku 2016 roku derby pomiędzy Djurgården a Hammarby zostały opóźnione. W tym czasie policja zatrzymała 6 osób podczas zamieszek, w czasie których kibice rzucali racami oraz innymi przedmiotami w ochroniarzy a także wspinali się na oddzielające ogrodzenie. Sędzia nakazał drużynom powrót do szatni a mecz rozpoczął się z 30 minutowym opóźnieniem dopiero, gdy policja zaprowadziła porządek na stadionie.
W tym roku wybuchły także zamieszki podczas meczu reprezentacji U21. W listopadzie zeszłego roku szwedzka legenda – Henrik Larrson i jego syn zostali zaatakowani przez rozwścieczonych fanów po meczu w Helsingborgu. Zlatan Ibrahimovic powiedział wtedy, że fani powinni ‘załatwiać swoje bójki poprzez walki w klatkach.’
Aby walczyć z takimi sytuacjami podczas imprez sportowych szwedzki rząd uchwalił zakaz zakrywania twarzy na stadionach. Fani AIK szybko jednak zaczęli wykorzystywać wyjątek zostawiony ze względu na przepisy religijne i przychodzą na mecze z islamskimi zasłonami twarzy.