Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Nowa zasada w odpowiedzi na rosnące zakażenia koronawirusem w Danii oznacza, że osoby przybywające do tego kraju w celu podjęcia pracy lub odwiedzenia rodziny będą musiały przedstawić na granicy ujemny wynik testu Covid-19.

Zasada stanowi, że każdy wjeżdżający do Danii z krajów sklasyfikowanych jako „wysokiego ryzyka” musi przedstawić aktualny negatywny wynik testu Covid-19.

Osoby mieszkające w krajach, którym Dania doradza podróżowanie, muszą przedstawić tak zwany “godny” (anerkendelsesvæ rdigt) powód wjazdu do Danii. Może to dotyczyć spraw zawodowych lub rodzinnych, ale nie turystyki. Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie duńskiej policji.

Teraz osoby przybywające z UE i strefy Schengen, a także Wielkiej Brytanii muszą przedstawić dowód negatywnego wyniku testu Covid-19, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem, jeśli pochodzą z kraju „wysokiego ryzyka”.

Nowe ograniczenie będzie wprowadzone w ciągu pierwszych kilku dni z zachowaniem dyskrecji, dając ludziom czas na dostosowanie się do przepisów, poinformowała policja krajowa w oświadczeniu.

Ministerstwo pracy stwierdziło, że decyzja ta jest odpowiedzią na rozprzestrzenianie się Covid-19 i zwiększeniu się lokalnych ognisk.

Państwowy Instytut Serum poinformował, że w minionym tygodniu wykryto 172 przypadki zakażeń od osób pochodzenia polskiego, co odpowiada 5,2 procent wszystkich przypadków wykrytych w Danii. Zbiega się to z faktem, że Duńska Agencja Bezpieczeństwa Pacjentów stwierdziła kilka ognisk chorób związanych m.in. placów budowy i rzeźni, w których powszechnie stosowana jest siła robocza migrantów.

Z tego powodu pracownicy przybywający z „krajów wysokiego ryzyka” będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, aby dostać się do Danii w celu podjęcia pracy, poinformowało ministerstwo. Test musi zostać wykonany na mniej niż 72 godziny przed podróżą do Danii.

Zasada ta nie dotyczy osób mieszkających na stałe oraz obywateli Danii. Osoby w tranzycie mogą nadal podróżować przez Danię i nie są objęte tym wymogiem, niezależnie od miejsca zamieszkania i środka transportu.

Strona główna Wiadomości Dania Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i...

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...