fbpx

Braki mieszkaniowe mogą zahamować rozwój krajów

Według nowego raportu o perspektywach ekonomicznych, skomplikowany szwedzki system mieszkaniowy przyprawia osoby rekrutujące pracowników o ból głowy.

Szwedzka gospodarka jest od dłuższego czasu w dobrej fazie rozwoju z prognozowanym na ten rok wskaźnikiem wzrostu w wysokości 3,9 procenta. Jednak raport największej szwedzkiej federacji przedsiębiorców ostrzega, aby nie popadać w zbytnie samozadowolenie.  

Według raportu Svenskt Näringsliv (Szwedzkiej Federacji Przedsiębiorców) 61 procent przedsiębiorstw doświadczyło w zeszłym roku problemów z rekrutacją, a 31 procent tych przypadków, według przedsiębiorców, to wynik kryzysu mieszkaniowego.

Główny ekonomista Svenskt Näringsliv Jonas Frycklund uważa, że może to stanowić problem w osiągnięciu przez Szwecję ambitnego celu jakim jest dojście do najniższego wskaźnika bezrobocia w Unii Europejskiej.

„Szwecja ma widoczne problemy strukturalne które blokują wzrost gospodarczy,” stwierdził on we wtorkowym oświadczeniu, dodając że istnieje poważne zagrożenie powstania w szwedzkiej gospodarce tzw. efektu ‘wąskiego gardła’.

Ceny nieruchomości w ostatnich latach mocno poszybowały w górę, co oznacza że osoby znajdujące się na dalekich miejscach w kolejce do mieszkań komunalnych muszą wynajmować mieszkania po horrendalnych cenach. Oznacza to również, że osoby szukające pracowników w innych miastach lub za granicą mogą mieć kłopot z namówieniem ich do przeprowadzki.

Ostre słowa Frycklunda padły zaledwie kilka dni po dużym proteście zorganizowanym w Sztokholmie, przez przedsiębiorców z firm start-upowych, z powodu sytuacji na rynku mieszkaniowym. Sytuacja ta została w zeszłym miesiącu ostro opisana także przez założycieli serwisu Spotify.  

„Nasz sukces zależy całkowicie od możliwości przyciągnięcia talentów z całego świata,” napisali Daniel Ek oraz Martin Lorentzon w swoim liście otwartym, w którym zwracają uwagę władz krajowych i regionalnych na poważne problemy ze znalezieniem mieszkań do wynajęcia w przystępnych cenach w Szwedzkiej stolicy.

Ponad 1200 przedsiębiorców z całego świata podpisało się pod ich apelem na Facebooku.

Raport Frycklunda zwraca również uwagę na to, że duże migracje i szybki rozwój technologiczny stawiają duże wyzwania przed szwedzką ekonomią i dodaje, że do roku 2020 w Szwecji będzie konieczne 460,000 nowych miejsc pracy, aby bezrobocie nie przekroczyło zamierzonego pułapu.

„Osiągniecie tego wymaga całego programu agresywnych reform rynku pracy, łącznie z jego uelastycznieniem w celu zwiększenia liczby dostępnych etatów.”

Szwecja jest obecnie krajem z bardzo dużą ilością związków branżowych określających minimalne płace i wymagania konieczne do pracy na określonych stanowiskach.

Związkowcy argumentują, że pozwala to zapewnić wyższe płace niż w większości innych krajów, podczas gdy krytycy twierdzą, że uniemożliwia to pracę osobom mniej wykształconym oraz utrudnia znalezienie zatrudnienia osobom niemówiącym po szwedzku.     

Strona główna Wiadomości Szwecja Braki mieszkaniowe mogą zahamować rozwój krajów

Warto przeczytać

Reforma systemu emerytalnego w Danii?

Duńskie stowarzyszenie ds. funduszy emerytalnych i ubezpieczeń na życie wzywa rząd do opracowania atrakcyjniejszego, bardziej elastycznego modelu pracy w okresie bezpośrednio poprzedzającym...

Sąd uchyla deportację

Szwedzki sąd apelacyjny uchylił nakaz deportacji migranta skazanego za zgwałcenie dziecka ponad 100 razy. Migrant został początkowo skazany za...

12-letnia dziewczyna została zwabiona do szwedzkiego domu dla azylantów

12-letnia dziewczynka zgłosiła, że ​​została zgwałcona w ośrodku dla uchodźców w gminie Österåker. Podobno została tam zwabiona razem z jej przyjaciółką, według...