Gdyby kraje nordyckie miały jeden charakterystyczny napój, byłby to bez wątpienia aquavit. Aquavit pochodzi od łacińskiego aqua vitae, czyli „woda życia”, co jest ironią losu, ponieważ smakuje jak płynny ogień.
Czym jest aquavit?
Niemieccy kupcy przywieźli aquavit do Skandynawii w 1400 roku, gdzie początkowo stosowano go w medycynie i prochu strzelniczym. Dość szybko jednak Skandynawowie zasmakowali w tym trunku, a aquavit stał się integralną częścią nordyckich zwyczajów, tradycji i kultury.
Szwedzki Aquavit – Brännvin
Aquavit znany jest w Szwecji pod nazwą brännvin, ale zazwyczaj słyszy się, że mówi się o nim lub pisze snaps. Pierwsza wzmianka o Aquavit pojawiła się w Szwecji w 1467 roku, kiedy to wymieniono go w instrukcji zapalania prochu strzelniczego.
W XVI wieku Szwedzi na całym świecie zaczęli się już upajać snapsem, a jego zbożowe wersje destylowano we wszystkich większych miastach. Mimo wysiłków Szwecji, by ograniczyć lub zmonopolizować produkcję, popularność snapsa rosła.
Szacuje się, że w latach trzydziestych XIX wieku Szwecja produkowała rocznie ponad 100 milionów litrów snapsa. W tym czasie kraj ten liczył zaledwie 3 miliony mieszkańców.
Jak pić szwedzki aquavit?
Zabawny fakt o szwedzkim aquavicie: Szwedzi uwielbiają śpiewać przed wypiciem snapsa
Które szwedzkie alkohole spróbować?
Qvänum Aquavit – Rodzinna farma, browar i destylarnia w zachodniej Szwecji. Ich snapy i piwa są tworzone tak, aby uzupełniały różne potrawy.
Duński Aquavit
W Danii duński aquavit znany jest jako snaps – choć, technicznie rzecz biorąc, nie wszystkie snapsy to aquavit. Snaps był częścią duńskiej diety od setek lat, więc kiedy król Chrystian III postanowił go opodatkować, Duńczycy zaczęli destylować swój własny aquavit w domach.
Szacuje się, że w 1800 roku w Danii istniało 2500 legalnych destylarni, a niezliczona ilość osób zajmowała się domowym warzeniem trunku „po kryjomu”. Dziś produkcja duńskiego aquavitu została w dużej mierze skonsolidowana, ale w ostatnich latach pojawiła się garstka rzemieślniczych destylarni.
To, co odróżnia duński snaps od niektórych jego skandynawskich sąsiadów, to fakt, że jest on zazwyczaj wytwarzany z ziarna i ma jasny, jeśli nie klarowny kolor.
Jak pić duńskiego snapsa?
Duńczycy snapy i piwo zazwyczaj piją razem nazywa się to w żargonie sæt.
Które duńskie alkohole spróbować?
Copenhagen Distillery – Wielokrotnie nagradzany aquavit z koprem, który na nowo wyobraża sobie klasyczny duński alkohol. Jest również aromatyzowany zielonym anyżem i cytryną, co nadaje mu ostry i pikantny smak.
Norweski Aquavit – Akevitt
W przeciwieństwie do aquavitu występującego w innych częściach Skandynawii, Norwegowie lubią destylować swój akevitt z ziemniaków jako bazy. Zgodnie z prawem, 95% ziemniaków w norweskim akevitt musi pochodzić z Norwegii i w zależności od rodzaju klasyfikacji, musi dojrzewać w beczkach przez co najmniej 6lub 12 miesięcy.
Jak pić norweski akevitt?
Norwegowie mają swój własny koktajl inspirowany aquavitem. Nazywa się on fjellbekk, czyli „górski strumień„, a przyrządza się go z aquavitu, wódki, cytryny i limonki.
Które norweskie alkohole spróbować?
Oslo Håntverks Distillery – OHD to rzemieślnicza destylarnia w sercu Oslo. Ich kolekcja akevitt jest świeża, zabawna i zawiera norweskie składniki roślinne.
Fiński Aquavit – Koskenkorva
Finowie piją głównie wódkę i Koskenkorvę – alkohol zbożowy plasujący się gdzieś pomiędzy wódką a aquavitem – ale skandynawski aquavit zaczyna zdobywać narodowe uznanie.
Finlandia jest największym producentem kminku na świecie, ale dopiero w ostatniej dekadzie rozpoczęła komercyjną destylację aquavitu.