fbpx

Chaos wywołany koronawirusem: obcokrajowcy aplikują o pozwolenie na pobyt w Szwecji

W ciągu ostatnich paru miesięcy coraz częściej składane są w Szwecji aplikacje o pozwolenie na pobyt stały lub tymczasowy. Pandemia spowodowała, że wielu obcokrajowców z różnych przyczyn nie jest w stanie wrócić na ojczyznę.

W marcu i kwietniu Szwedzka Agencja Migracyjna otrzymała łącznie 1403 wnioski od cudzoziemców, którzy „utknęli” w Szwecji. Informację podano w audycji radiowej „Ekot” 20 maja.

To potężny wzrost: rok temu w analogicznym okresie wiosennym takich aplikacji złożono 292.

Wiosną 2019 roku złożono też 518 wniosków wizowych, a marcu i kwietniu 2020 – aż 2021.

Analitycy w programie „Ekot” przedstawili notowanie krajów, których mieszkańcy najczęściej ubiegają się o zezwolenie na pobyt w Szwecji. Najwyższe miejsca zajęły następujące państwa: Indie, Chiny, Ukraina, Tajlandia.

Na razie nie można jeszcze dokładnie określić, ile z tych osób tkwi w Szwecji z powodu ograniczeń lotniczych, wywołanych przez COVID-19. Hipotezy analityków sugerują jednak, że może to być główny powód, dla którego złożono tak wiele aplikacji.

Raport nie określił też, ilu aplikantów chce opuścić Szwecję na przykład z powodu zezwolenia na pracę, które nie zostało przedłużone.

Agencja Migracyjna ostrzegała już kilka tygodni temu, że zwolnienia podczas kryzysu gospodarczego związanego z koronawirusem mogą niekorzystnie wpłynąć na osoby posiadające zezwolenia na pracę za granicą. Rząd szwedzki nie zrobił nic w tym kierunku, aby ułatwić życie cudzoziemcom pracującym w Szwecji w okresie pandemii.

Wiza dla osób „wizytujących” w Szwecji (np. turystów) może zostać przedłużona maksymalnie na  dziewięćdziesiąt dni. Z powodu „niepewnej sytuacji”, wywołanej globalną epidemią, Agencja Migracyjna zaleca wszystkich obcokrajowcom, aby aplikowali o pozwolenie na pobyt w Szwecji. Ma to być skuteczniejsze i szybsze rozwiązanie niż przedłużanie wizy wjazdowej.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Chaos wywołany koronawirusem: obcokrajowcy aplikują o pozwolenie na pobyt w Szwecji

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...