Breivik przyjęty na Uniwersytet w Oslo

Uniwersytet w Oslo, w piątek ogłosił, że norweski masowy morderca, Anders Behring Breivik, został przyjęty na wydział nauk politycznych, ale z powodu pobytu w więzieniu jest mało prawdopodobne, aby uzyskał tytuł zawodowy.

Breivik zabił 77 osób, podczas ataku w Norwegii, 22 lipca, twierdził później, że walczył z multikulturalizmem i "inwazją muzułmanów".

Norwescy skazani maja prawo do wyższej edukacji, jeśli spełniają warunki wymagane do przyjęcia na studia. Studia, które ma rozpocząć Breivik, teoretycznie mogą się zakończyć uzyskaniem tytułu licencjata, w dziedzinie dotyczącej głównie demokracji i praw człowieka.

"Ma u nas miejsce, spełnił obowiązujące kryteria," powiedziała agencji AFP, Marina Tofting, rzeczniczka uniwersytetu.

Jednak, studia zakończone otrzymaniem tytułu, nie są możliwe dla tego prawicowego ekstremisty, który kiedyś utrzymywał się z podrabiania uniwersyteckich dyplomów, gdyż sześć z dziewięciu kursów wymaga obecności na seminariach.

Trzydziestosześcioletni Breivik, przebywa w odosobnieniu i jest pozbawiony dostępu do Internetu, więc jego kontakt z uniwersytetem odbywa się poprzez pośredników.

"Nie będzie mógł skorzystać z żadnych ułatwień," powiedział AFP, profesor nauk politycznych Dag Harald Claes.

Dodał "Nie będzie mógł ukończyć tych przedmiotów, dopóki warunki jego uwięzienia nie zostaną złagodzone lub nie zostanie ostatecznie wypuszczony."Breivik rozpoczął swoje mordercze szaleństwo z 22 lipca, 2011 roku, od podłożenia bomby koło rządowego budynku w Oslo, która zabiła 8 osób. Następnie otworzył ogień do zjazdu młodzieżówki Partii Pracy na wyspie Utøya, mordując 69 osób, w większości nastolatków.

Obecnie odbywa on karę 21 lat więzienia, z możliwością ciągłego jej przedłużania, bez ograniczenia czasowego, jeśli zostanie uznany za zagrożenie.

"To bolesne, że wolno mu studiować, ale takie mamy prawo w Norwegii," powiedziała AFP, Lisbeth Kristine Røyneland, przywódczyni grupy rodzin ofiar zamachu.

Oddała również, że ogłoszenie tego kilka dni przed rocznicą zamachu "boli jeszcze bardziej". "Ale to, czy czyta nowele czy książki o naukach politycznych nas nie interesuje, dopóki pozostaje za kratami."

Breivik pierwszy raz zgłaszał się na studia w 2013 roku, ale wtedy nie został przyjęty z powodu nie spełniania wymaganych warunków.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...