Bomba atomowa latała po Europie

Jak podał rozmówca gazety "Sunday Express" Brytyjczycy którzy przechwycili bombowiec podsłuchiwali rozmowy Rosjan w kokpicie, dowództwo RAF-u nie podaje szczegółów w tej sprawie, wiadomo tylko, że bomba nie była uzbrojona co wymagałoby bezpośredniego rozkazu prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

Norwegowie, którzy jako pierwsi wysłali w kierunku bombowców swoje F-16 poinformowały, że bombowce Tu-95 są dodatkowo eskortowane przez myśliwce MiG-31, zawróciły na granicy swojego zasięgu w połowie Norwegii. Bombowce pobrały paliwo z latającego tankowca Ił-78 i poleciały dalej.

Rosyjskie bombowce ominęły Wielką Brytanię od północy, następnie Irlandię od zachodu i ruszyły na południe nad Atlantyk. Przez cały ten czas towarzyszyły im RAF który wysłał myśliwce Tajfun oraz francuskie Mirage w momencie kiedy Rosjanie zbliżyli się do grany francuskiej nad kanałem La Manche.

Po przeleceniu nad kanałem La Manche rosyjskie bombowce zawróciły i wróciły do swojej bazy. Norwegowie zaobserwowali, że w pobliżu ich granic Tu-95 ponownie pobrały paliwo z latającego tankowce Ił-78. Według informacji rosyjskiego ministerstwa obrony cały lot trwał 19 godzin i został przeprowadzony wzorowo.

Rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii który został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdził:
– Lot (…) został przeprowadzony w ścisłej zgodności z międzynarodowymi normami prawnymi (…), bez naruszania przestrzeni powietrznej państw trzecich, dlatego też nie może być uznawany za zagrażający, destabilizujący czy zakłócający.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy...