Uchodźcy odmówili zakwaterowania w ośrodku wypoczynkowym

W niedzielę wieczorem ponad 30 uchodźców nie chciało wysiąść z autobusów, które zawiózły ich do przejściowego miejsca pobytu w ośrodku wypoczynkowym, gdyż nie chcieli oni przebywać w tak odległej lokalizacji.

Dwa autobusy, pełne uchodźców, przyjechały w niedzielę do parku w miejscowości Lima, na zachodzie Szwecji, jednak około 30 pasażerów początkowo odmówiło wyjścia z pojazdów.

Charlotte Jacobsson, rzecznik prasowy Szwedzkiej Rady ds. Migracji (Migrationsverket) potwierdziła, że uchodźcy odmówili wyjścia, nie czując się komfortowo w tak zalesionej okolicy.
“Tak, taką informację otrzymaliśmy od tych osób,” powiedziała.

Wyjaśniła ona, że jeden z autobusów przyjechał do ośrodka ze Sztokholmu, oddalonego o 390 km.
“Mamy taką sytuację, że ludzie nie chcą opuścić autobusu (…) wysłaliśmy więcej osób z obsługi, aby zebrać dodatkowe informacje.”

Jacobsson powiedziała, że Rada ds. Migracji ma informacje, że część uchodźców w końcu zaakceptowała zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym, w którym są miejsca dla 50 osób, jednak pewna grupa wciąż pozostaje bardzo niezadowolona z nowego miejsca pobytu.
Część z nich spędziła całą noc w autobusie.

Szwedzki socjaldemokratyczny rząd namawia gminy z całego kraju do przyjmowania większej ilości uchodźców, gdyż z powodu przybywania rekordowych ich ilości, wszędzie brakuje już miejsc do ich przyjmowania.

Jacobsson opisała obecną sytuację, jako drastyczną i powiedziała, że nie wiadomo czy uchodźcom zostanie zaproponowana jakaś inna lokalizacja.
Nie jest to pierwszy tego typu protest w krajach nordyckich.

W styczniu czterdziestu uchodźców odmówiło opuszczenia autobusu w Östersund, w północnej części kraju.
“Przybyliśmy na teren w środku lasu, w okolicy o której nic nie wiedzieliśmy, był tam tylko śnieg, wiatr i nic innego,” mówił wtedy Esam Taha, jeden z Syryjczyków nie chcących opuścić pojazdu.

Jednak dzisiaj twierdzi on, że ma w okolicy dużo przyjaciół i chciałby tu pozostać.
“Miasteczko jest małe i ciche, a ludzie są mili i bardzo ich polubiłem, jednak jest tutaj problem z wynajęciem mieszkania,” wyjaśnił.

Szwedzka Rada ds. Migracji podała, że w 2015 roku wnioski o azyl złoży prawdopodobnie 190,000 osób.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...