fbpx

Uchodźcy odmówili zakwaterowania w ośrodku wypoczynkowym

W niedzielę wieczorem ponad 30 uchodźców nie chciało wysiąść z autobusów, które zawiózły ich do przejściowego miejsca pobytu w ośrodku wypoczynkowym, gdyż nie chcieli oni przebywać w tak odległej lokalizacji.

Dwa autobusy, pełne uchodźców, przyjechały w niedzielę do parku w miejscowości Lima, na zachodzie Szwecji, jednak około 30 pasażerów początkowo odmówiło wyjścia z pojazdów.

Charlotte Jacobsson, rzecznik prasowy Szwedzkiej Rady ds. Migracji (Migrationsverket) potwierdziła, że uchodźcy odmówili wyjścia, nie czując się komfortowo w tak zalesionej okolicy.
“Tak, taką informację otrzymaliśmy od tych osób,” powiedziała.

Wyjaśniła ona, że jeden z autobusów przyjechał do ośrodka ze Sztokholmu, oddalonego o 390 km.
“Mamy taką sytuację, że ludzie nie chcą opuścić autobusu (…) wysłaliśmy więcej osób z obsługi, aby zebrać dodatkowe informacje.”

Jacobsson powiedziała, że Rada ds. Migracji ma informacje, że część uchodźców w końcu zaakceptowała zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym, w którym są miejsca dla 50 osób, jednak pewna grupa wciąż pozostaje bardzo niezadowolona z nowego miejsca pobytu.
Część z nich spędziła całą noc w autobusie.

Szwedzki socjaldemokratyczny rząd namawia gminy z całego kraju do przyjmowania większej ilości uchodźców, gdyż z powodu przybywania rekordowych ich ilości, wszędzie brakuje już miejsc do ich przyjmowania.

Jacobsson opisała obecną sytuację, jako drastyczną i powiedziała, że nie wiadomo czy uchodźcom zostanie zaproponowana jakaś inna lokalizacja.
Nie jest to pierwszy tego typu protest w krajach nordyckich.

W styczniu czterdziestu uchodźców odmówiło opuszczenia autobusu w Östersund, w północnej części kraju.
“Przybyliśmy na teren w środku lasu, w okolicy o której nic nie wiedzieliśmy, był tam tylko śnieg, wiatr i nic innego,” mówił wtedy Esam Taha, jeden z Syryjczyków nie chcących opuścić pojazdu.

Jednak dzisiaj twierdzi on, że ma w okolicy dużo przyjaciół i chciałby tu pozostać.
“Miasteczko jest małe i ciche, a ludzie są mili i bardzo ich polubiłem, jednak jest tutaj problem z wynajęciem mieszkania,” wyjaśnił.

Szwedzka Rada ds. Migracji podała, że w 2015 roku wnioski o azyl złoży prawdopodobnie 190,000 osób.

Strona główna Wiadomości Szwecja Uchodźcy odmówili zakwaterowania w ośrodku wypoczynkowym

Warto przeczytać

Jak zarządzać swoją emeryturą w Szwecji nawet, jeśli nie zamierzasz w niej pozostać

W emocjach związanych z urządzaniem sobie życia w nowym kraju i zmaganiu się z wyzwaniami stawianymi przez życie łatwo jest zapomnieć o...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Jak zarządzać swoją emeryturą w Szwecji

Ci, którzy żyją w Szwecji i mają bardzo niskie dochody albo nie mieli żadnych dochodów w Szwecji także mogą być uprawnieni do...