W niedzielę wieczorem ponad 30 uchodźców nie chciało wysiąść z autobusów, które zawiózły ich do przejściowego miejsca pobytu w ośrodku wypoczynkowym, gdyż nie chcieli oni przebywać w tak odległej lokalizacji.
Dwa autobusy, pełne uchodźców, przyjechały w niedzielę do parku w miejscowości Lima, na zachodzie Szwecji, jednak około 30 pasażerów początkowo odmówiło wyjścia z pojazdów.
Charlotte Jacobsson, rzecznik prasowy Szwedzkiej Rady ds. Migracji (Migrationsverket) potwierdziła, że uchodźcy odmówili wyjścia, nie czując się komfortowo w tak zalesionej okolicy.
„Tak, taką informację otrzymaliśmy od tych osób,” powiedziała.
Wyjaśniła ona, że jeden z autobusów przyjechał do ośrodka ze Sztokholmu, oddalonego o 390 km.
„Mamy taką sytuację, że ludzie nie chcą opuścić autobusu (…) wysłaliśmy więcej osób z obsługi, aby zebrać dodatkowe informacje.”
Jacobsson powiedziała, że Rada ds. Migracji ma informacje, że część uchodźców w końcu zaakceptowała zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym, w którym są miejsca dla 50 osób, jednak pewna grupa wciąż pozostaje bardzo niezadowolona z nowego miejsca pobytu.
Część z nich spędziła całą noc w autobusie.
Szwedzki socjaldemokratyczny rząd namawia gminy z całego kraju do przyjmowania większej ilości uchodźców, gdyż z powodu przybywania rekordowych ich ilości, wszędzie brakuje już miejsc do ich przyjmowania.
Jacobsson opisała obecną sytuację, jako drastyczną i powiedziała, że nie wiadomo czy uchodźcom zostanie zaproponowana jakaś inna lokalizacja.
Nie jest to pierwszy tego typu protest w krajach nordyckich.
W styczniu czterdziestu uchodźców odmówiło opuszczenia autobusu w Östersund, w północnej części kraju.
„Przybyliśmy na teren w środku lasu, w okolicy o której nic nie wiedzieliśmy, był tam tylko śnieg, wiatr i nic innego,” mówił wtedy Esam Taha, jeden z Syryjczyków nie chcących opuścić pojazdu.
Jednak dzisiaj twierdzi on, że ma w okolicy dużo przyjaciół i chciałby tu pozostać.
„Miasteczko jest małe i ciche, a ludzie są mili i bardzo ich polubiłem, jednak jest tutaj problem z wynajęciem mieszkania,” wyjaśnił.
Szwedzka Rada ds. Migracji podała, że w 2015 roku wnioski o azyl złoży prawdopodobnie 190,000 osób.