fbpx

Ambasada Finlandii w Sztokholmie podejrzana o nielegalne rozprowadzanie alkoholu

Agencja informacyjna Svensk Presstjänst(SPT) podała, że według jej ustaleń, pracownicy fińskiej ambasady w Sztokholmie nielegalnie handlują cygarami, winami, piwem i innymi alkoholami o wartości tysięcy szwedzkich koron.

Międzynarodowe konwencje pozwalają wszystkim osobom o statusie dyplomatów, zatrudnionym w ambasadzie kupować alkohol i wyroby tytoniowe bez podatków, jednak tylko na swój własny użytek lub do celów reprezentacyjnych.

W sierpniu agencja FNB donosiła, że alkohol i wyroby tytoniowe mogą być sprzedawane przez pracowników fińskiej ambasady, pisano jednak o osobach które nie mają statusu dyplomatów.

Teraz agencja SPT twierdzi, że suma niezapłaconych podatków z tego handlu to 190,000 koron (~83,000 zł) rocznie w latach 2013-2015. Agencja podaje jako źródła swoich informacji Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które to wydaje zezwolenia na nieopodatkowane zakupy ambasad.

W 2014 roku, były ambasador Finlandii w Szwecji Jarno Viinanen powiedział SPT, że „trzeba pamiętać, że ambasada organizuje ponad 100 imprez w ciągu roku.”

Jednak według agencji Viinanen sam zorientował się, że coś niedobrego dzieje się w ambasadzie i szybko udało mu się ukrócić coś co nazwał dobrze zorganizowanym handlem. Od tego czasu ilość nabywanych przez fińską ambasadę produktów tytoniowych i alkoholi znacząco spadła.

Domniemane nielegalne transakcje nie były przedmiotem policyjnego dochodzenia ani w Szwecji ani w Finlandii.

Strona główna Wiadomości Szwecja Ambasada Finlandii w Sztokholmie podejrzana o nielegalne rozprowadzanie alkoholu

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Koronawirus w Szwecji – RAPORT

Szwedzka służba zdrowia bije na alarm: w niektórych regionach kraju znów rośnie liczba infekcji koronawirusowych. W minionym tygodniu w aglomeracji sztokholmskiej aż...