Ambasada Finlandii w Sztokholmie podejrzana o nielegalne rozprowadzanie alkoholu

Agencja informacyjna Svensk Presstjänst(SPT) podała, że według jej ustaleń, pracownicy fińskiej ambasady w Sztokholmie nielegalnie handlują cygarami, winami, piwem i innymi alkoholami o wartości tysięcy szwedzkich koron.

Międzynarodowe konwencje pozwalają wszystkim osobom o statusie dyplomatów, zatrudnionym w ambasadzie kupować alkohol i wyroby tytoniowe bez podatków, jednak tylko na swój własny użytek lub do celów reprezentacyjnych.

W sierpniu agencja FNB donosiła, że alkohol i wyroby tytoniowe mogą być sprzedawane przez pracowników fińskiej ambasady, pisano jednak o osobach które nie mają statusu dyplomatów.

Teraz agencja SPT twierdzi, że suma niezapłaconych podatków z tego handlu to 190,000 koron (~83,000 zł) rocznie w latach 2013-2015. Agencja podaje jako źródła swoich informacji Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które to wydaje zezwolenia na nieopodatkowane zakupy ambasad.

W 2014 roku, były ambasador Finlandii w Szwecji Jarno Viinanen powiedział SPT, że „trzeba pamiętać, że ambasada organizuje ponad 100 imprez w ciągu roku.”

Jednak według agencji Viinanen sam zorientował się, że coś niedobrego dzieje się w ambasadzie i szybko udało mu się ukrócić coś co nazwał dobrze zorganizowanym handlem. Od tego czasu ilość nabywanych przez fińską ambasadę produktów tytoniowych i alkoholi znacząco spadła.

Domniemane nielegalne transakcje nie były przedmiotem policyjnego dochodzenia ani w Szwecji ani w Finlandii.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...